Храна што ќе ви даде сила за нов ден: Најдобар појадок пред одење во теретана

Loading...

Еден здрав оброк не може да придонесе за здравјето на организмот, ако остатокот од нашата исхрана е лош.
Затоа, целата дневна исхрана мора да биде целосно избалансирана.
Оброкот мора да биде два до три часа пред да одите во теретана, а доколку станува збор за ужинка, оброкот може да биде еден час, час и половина пред самиот тренинг. Пред сè, потребно е редовно да јадете храна што ќе ви обезбеди доволно енергија за тренингот да биде ефективен, а која нема да ве остави гладни или преоптоварувачки стомакот.
Не плашете се да јадете лесен оброк, богат со сложени јаглехидрати, протеини и здрави масти, два часа пред тренинг.
Не го прескокнувајте оброкот после тренинг
Многумина мислат дека резултатот ќе дојде побрзо ако не јадат после напорен тренинг. Многу е важно да јадете доволен извор на протеини во период од два часа.
Ова се некои од препораките за појадок во раните утрински часови
-грчки јогурт, овошје од бобинки и овесни снегулки
-пола банана со лажица путер од кикирики
-чаша цедео овошје
-тврдо варено јајце и тост
-палента со фета сирење

loading...