Хрватска пошта не одобрила марка со ликот на Јосип Броз Тито

Хрватската пошта (ХП) не одобри изработка на комеморативна марка со ликот на Јосип Броз Тито, што беше барање на Здружението на антифашистички борци и антифашисти (САБА РХ) и Здружението на Јосип Броз Тито, друштва од Хрватска на филателистичка изложба како дел од прославата на 130-годишнината од раѓањето на Тито.

Комеморативната поштенска марка е вообичаена за некои манифестации и настани, а требаше да ја надополни прославата на 130-годишнината од раѓањето на Тито со филателистичка изложба во просториите на САБА на улицата Хацова во Загреб, која ќе биде отворена на 1 декември.

Хрватска пошта не одобрила марка со ликот на Јосип Броз Тито

Печатот со ликот на Тито требало да биде во употреба само во една пошта, онаа во загрепска Јуришиќ и тоа само еден ден. Но, тоа не го одобри ниту Хрватска пошта, истакнуваат антифашистите.

„Причина за одбивањето беше тоа што Јосип Броз е роден во мај, а ние бараме заштитен знак во ноември. Тоа ни беше кажано во телефонски разговор. Се обидовме да објасниме дека 130-годишнината од раѓањето на Тито ја славиме цела година и тоа не само за еден месец и дека „Марката е составен дел од филателистичката изложба и само една би се користела во една пошта. Но, наскоро изгубивме секаква надеж“, изјави за Хина претседателот на САБА, Фрањо Хабулин.

Тој додава дека не смета дека одбивањето на ХП мора да има политичка заднина, туку дека може да има други причини.

Запрашан, сепак, да ја коментира политиката на Хрватска пошта во издавањето на комеморативни поштенски марки и канцелариски материјал, како што е комеморативниот канцелариски материјал на ХП за овогодинешната 20-годишнина од Загребскиот квир фестивал, Хабулин го изјави својот заклучок.

„Не сум сигурен дека хомосексуалците и партизаните се подеднакво добредојдени во Загреб. Во мода е да се повикуваме на човековите права, и соодветно на тоа – барањето на ЛГБТ заедницата беше одобрено полесно отколку барањето за трговска марка за изложбата на поштенски марки со ликот на Јосип Броз Тито“, рече Хабулин.

Експлозија во поштата во Јуришиќ во 1941 година

Тој го коментираше и делот од барањето во кој беше предложено печатот на Тито да се користи при еднодневната пратка на пакети од поштата на загрепската улица Јуришиќева, токму улицата која беше цел на саботажа на загрепските илегалци – комунисти и антифашисти – во 1941 г.

Имено, тие поставиле и активирале експлозивна направа во зградата на поштата во која загинал усташки полицаец, а раниле пет усташки агенти, двајца германски војници и еден офицер. Во тој процес, никој од вработените во поштата и граѓаните не е повреден. Но, Хабулин низ смеа вели дека тоа може да биде и „алтернативно“ објаснување за последното одбивање на HP.

Еве, еве сега… Ти ја разнесе поштата, сега нема да ти даваме печат“, рекол Хабулин, нагласувајќи дека се шегувал, по што понудил сериозен заклучок.

„Меѓутоа, причините се од некој друг вид што не можам сам да ги протолкувам. Луѓето во поштата ќе треба да кажат зошто не и Тито. „Името на Јосип Броз Тито не е забрането во Загреб, иако е заобиколено“, заклучи Хабулин.

Србија неодамна издаде поштенска марка со ликот на Тито

Јован Вејновиќ, претседател на Здружението на хрватските здруженија Јосип Броз Тито, рече дека одбивањето на ХП не го изненадило, додавајќи дека е свесен за социјалната атмосфера во која живееме.

„Тоа можеби не е ставот на многу луѓе кои седат во Хрватската пошта. Ова е ставот што им беше соопштен, а Поштата, во согласност со општите општествени текови, „логично“ мораше да го прифати“, рече Вејновиќ.

Поранешниот претседател на Хрватското филателистичко здружение и групацијата „Алпе-Адриа Филателија“ и еден од петнаесетте добитници на наградата на Европската филателистичка асоцијација за придонес во европската филателија, Иван (Ивица) Либриќ, за Хина изјави дека верува дека барањето на анти -фашистите беше дека ХП е толку бениген што не очекуваше дека нема да биде проблем.

„Направивме и договоривме тоа да биде печат со ликот на Тито од споменикот во Кумровац и на кој ќе бидат испишани само 130 години од раѓањето на Јосип Броз Тито 1892-1980 година. Тоа барање, да речеме, не беше одобрено од ХП“, изјави Либриќ.

Тој исто така рече дека е интересно што Србија неодамна – на 27 октомври годинава – издаде поштенска марка со ликот на Тито, која означува, како што стои на печатот, „50 години дипломатски односи меѓу Република Србија и Р. Бангладеш“.

„Србија тврди дека како држава, а не република на поранешна Југославија, воспоставила одредени дипломатски односи, а во исто време тоа го илустрира со слика на Тито“, рече Либриќ. Иако Србија сè уште го издава Тито на поштенски марки, печатот на Тито, очигледно, сè уште е проблем во хрватската пошта.

„Барањето е поднесено на почетокот на ноември, но не добивме ниту одговор дека е добиено. Потоа не ургираа, а телефонски добивме одговор дека не може да се одобри“, изјави Либриќ.

Пост: Доцнат

Хина доби мејл од Хрватска пошта дека антифашистите доцнат.

„Комеморативен поштенски жиг се прави за да се одбележи годишнина, на пример датумот или месецот кога некој е роден или годишнината од настанот на одреден датум. Во овој случај, барањето беше да се создаде комеморативен поштенски жиг наречен 130. годишнина од раѓањето на Ј.Б.Тито Со оглед на тоа што годишнината од раѓањето на Ј.Б.Тито беше во мај, а не во декември, подносителите на барање доцнеа со барањето, заклучуваат ХП.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.