ХРВАТСКА: РАСТ НА ИЗВОЗОТ И НА УВОЗОТ, ЗГОЛЕМЕН ДЕФИЦИТОТ

Вредноста на хрватскиот извоз на стоки минатата година изнесуваше 23,9 милијарди евра, што е за 30,3 отсто повеќе во споредба со 2021 година, додека увозот е зголемен за 46,4 отсто, на 41,6 милијарди евра, покажуваат денеска објавените податоци на Државниот завод за статистика.

Посилниот раст на увозот од извозот се одрази и на надворешно-трговскиот дефицит, кој од 10 милијарди евра во 2021 година се искачи на 17,6 милијарди евра лани.  Според овие податоци, минатата година хрватските компании извезле стока во вредност од 16,4 милијарди евра во земјите членки на ЕУ или за 31,6 отсто повеќе од 2021 година.

Истовремено, вредноста на увезената стока од земјите членки на ЕУ е зголемена за 34,6 отсто, на 29,3 милијарди евра.Извозот во земјите кои не се членки на ЕУ се зголеми за 27,4 отсто, на 7,5 милијарди евра, додека во исто време има силен скок на увозот на стоки од земјите што не се членки на ЕУ, за 84,9 отсто, на 12,3 милијарди евра.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.