Целосна реконструкција на ул.Славка Динкова во Драчево, 07.10.2022

Градоначалничката на Град Скопје денес беше на увид на текот на градежните работи за реконструкција на улицата „Славка Динкова“ во населба Драчево во општината Кисела Вода каде по поставување на целосно нова атмосферска канализација, отпочна асфалтирањето во првата фаза. 

Со овој проект покрај целосна реконструкција на улицата, во вкупна должина од 1.175 метри едновремено се врши за прв пат и изградба на нова атмосферска канализација по целата должина.

“Оваа сообраќајница не е реконструирана повеќе од 30 години, при што со проектот значително се подобрува инфраструктурата за граѓаните, се олеснува движењето и пристапноста за повеќе од 30.000 жители на општината, а воедно се решава и деценискиот проблем со атмосферските води. Покрај новиот коловоз и атмосферската канализација, на улицата предвидено е да се постават нови тротоари и енергетско ефикасно улично осветлување. – истакна градоначалничката Арсовска

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.