Целулит: Што го предизвикува и како да се ослободите од него?

Целулитот е чест проблем за многу жени, а всушност маснотиите се таложат под површината на кожата. Најчесто се наоѓа на бутовите, задникот и околу колковите.

Секој има целулит во помала или поголема мера, а постојат неколку начини да се ослободите од него. Одредени антицелулитни креми можат да помогнат во намалувањето на целулитот, но потребно е многу време и трпение за да се направи помалку видлив.
Различни антицелулитни креми можат да помогнат во борбата против целулитот, но важно е да ги нанесувате редовно и да бидете трпеливи. Целулитот никогаш нема целосно да исчезне, а кремите ќе имаат само мала улога во борбата против оваа појава.

Што е целулит?
Целулитот е промена на кожата која е почеста кај жените. Целулитот е целосно безопасен и нема негативни ефекти врз здравјето. Може да се препознае по вдлабнатините кои се јавуваат при стискање на одредена област со рацете, додека кај некои луѓе целулитот се забележува и при стоење или седење. Покрај наведените места, целулитот може да има и на градите, долниот дел на стомакот и рацете.

Што предизвикува целулит?

читајте пулс24

Целулитот може да се појави како резултат на хормонални промени, неактивен начин на живот, премногу седење и премалку вежбање. Подеднакво, на појавата на целулитот може да влијае структурата на кожата и генетската предиспозиција, а како што кожата станува помалку еластична со возраста, така може и повеќе целулит. Освен тоа, на појавата на целулитот може да влијае и недоволното внесување течности во текот на денот.

Постојат четири фази на целулит, во зависност од неговата количина и видливост. Првата фаза е онаа во која целулитот е видлив само кога седите, втората фаза е кога целулитот е малку видлив при стоење и седење, додека во третата фаза се видливи испакнати и вдлабнати делови од кожата кога стоите и седите.

Антицелулитни креми
На пазарот има многу антицелулитни креми кои треба да се користат долго и редовно за да се видат резултати. Кремите кои ќе дадат резултати се:

1.Креми со кофеин
Најдобри резултати ќе дадат кремите кои во својот состав содржат кофеин, како и оние кои имаат гранули од кафе. Голема улога ќе има и пилингот од кафе, кој лесно може да се направи дома. Се прави од свежо мелено кафе или од талогот што останува по варењето на кафето. Во талогот или меленото кафе треба да се додадат лажица кафеав шеќер, неколку капки есенцијално масло од маточина и неколку капки базно масло, како што е маслото од јојоба.

2.Ретинол
Ретинолот е уште една состојка која влијае на измазнување на кожата и треба да се користи најмалку шест месеци за да се видат резултати. Ретинолот е популарна форма на витамин А кој, меѓу другото, го стимулира производството на колаген, а потоа и ја враќа еластичноста на кожата. Пред употреба, потребно е да се направи тест на кожата, или да се стави мала количина на ретинол на кожата и да се чека 24 часа за да се види дали има некакви несакани ефекти. Најдобар ефект ќе имаат производите што содржат 0,3% ретинол.

3.Етерични масла
Некои есенцијални масла исто така можат да помогнат во борбата против целулитот. Тие вклучуваат: масло од рузмарин, маточина, кедрово дрво, чемпрес, еукалиптус, бор. Важно е да ги измешате во правилни пропорции со основното масло.

4.Деанол
Производите кои содржат деканол или диметиламиноетанол или DMAE исто така помагаат во борбата против целулитот. Најчесто се наоѓа како состојка во серумите, а содржи неколку витамини и ја зајакнува и затегнува кожата.

Значи, против целулитот може да помогне:

  • пилинзи
  • кафе
  • ретинол
  • есенцијални масла
  • DMAE

Дали делуваат кремовите против целулит?
Важно е да знаете дека целулитот никогаш нема целосно да исчезне, туку неговиот изглед само ќе се намалува. Подеднакво, не е научно докажано дека антицелулитните креми имаат долгорочен ефект врз негово намалување.
Најдобрите начини за намалување на целулитот се: пијте повеќе течности, првенствено вода, јадете храна богата со хранливи материи, вежбајте и движете се колку што е можно повеќе, редовно нанесувајте креми за намалување на целулитот.
Сепак, најефективно ќе биде да се прифати целулитот како дел од телото што секој го има во поголема или помала мера.

Пронајдете не на следниве мрежи: