ЦРНОГОРКА Е НАЈУБАВАТА ФУДБАЛЕРКА ВО ИТАЛИЈА: Игра Серија А за познат клуб, а во бикини е гром!

Фудбалерката со потекло од Црна Гора оваа сезона го носи дресот на новајлијата во женската Серија А.

Започна новата сезона во женската Серија А, на елитното ниво на фудбал во Италија. На теренот беа женските екипи на познати клубови, најголеми во италијанскиот фудбал, а легендарната Парма летово стигна до елитата. Поради згаснувањето на еден од клубовите кои минатата сезона играа во првата лига, „Крусејдерс“ го добија правото да се натпреваруваат со најдобрите со купување лиценца.

Во првото коло нивните девојки беа убедливо поразени (4:1) од Интер, а една од најубавите италијански спортистки беше на теренот на крајот од мечот. Меланија Мартиновиќ (28), италијанска фудбалерка со црногорско потекло, влезе од клупата за резерви и не успеа да го сврти резултатот, но привлече големо внимание.

Девојчето родено во Рим е многу убаво и привлечно, а доказ за тоа се нејзините фотографии на Инстаграм. Неколку илјади нејзини следбеници често имаат можност да уживаат во сцени од плажа или нејзини фотографии во костим за капење, каде што се истакнува нејзиниот атрактивен изглед.

Инаку, Меланија почнала да игра фудбал уште како дете, откако се обидела со одбојка и теквондо. Таа беше „учена“ во фудбалската академија Тоти, а потоа во сениорската кариера го носеше дресот на некои многу познати клубови. Таа играше за Рома, Сасуоло, Фиорентина и Сампдорија пред да се пресели во Парма ова лето.

Таа вообичаено игра на позицијата напаѓач и во поголемиот дел од кариерата го носеше бројот 9. Моментално на грб го има бројот 24, а нејзин пример е легендарниот Франческо Тоти. Во текот на кариерата имала понуда да ја заврши својата фудбалска кариера и да се фокусира на фудбалот на плажа, што ја одбила за да ги оствари своите соништа во Серија А. Погледнете дел од нејзините голови:

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.