ЦРНОГОРСКАТА ПОЛИЦИЈА ОБЈАВИ ЗА МАСАКРОТ: Волк зборувал на телефон, рекол дека убил неколку луѓе и дека мисли дека нема да преживее!

Полициската управа на Црна Гора вчера попладне го објави хронолошкиот редослед на настаните во Цетиње кога Вук Бориловиќ изврши невиден масакр.

Според полицијата, дежурната служба на Одделението за обезбедување Цетиње во 15 часот и 30 минути од повеќе граѓани била известена дека во населбата Медовина било употребено огнено оружје.

ЦРНОГОРСКАТА ПОЛИЦИЈА ОБЈАВИ ЗА МАСАКРОТ: Волк зборувал на телефон, рекол дека убил неколку луѓе и дека мисли дека нема да преживее!

„Исто така, врз основа на досегашните дејствија, вклучително и изјавите, односно прибраните информации, произлегува дека околу 15.30 часот В.Б.(34) имал телефонски разговор со друго лице чиј идентитет нема да го откриеме. Засега, во кој меѓу другото изјавил дека го убил семејството што живеело со него во неговата куќа, односно две малолетни деца. На овој разговор му претходел друг разговор чија содржина и идентитет нема да коментираме засега, но кои ги потврдуваат претходните наводи“, соопшти полицијата.

Од МУП наведуваат дека на лице место веднаш биле испратени расположливите полициски службеници, кои кога пристигнале во близина на населбата Медовина слушнале истрели, врисоци и врева од мештаните.

„Истовремено, осомничениот В.Б., откако ги видел, употребил огнено оружје кон полициските службеници кои поради исполнување на законските услови возвратиле со употреба на огнено оружје со цел да ги онеспособат напаѓачите. Потоа полициските службеници испукале околу 20 проектили. во насока на сторителот на тешкото кривично дело“, додава тој.во соопштението.

Од МУП велат дека при размена на оган во овој настан еден полицаец е ранет во главата.

ЦРНОГОРСКАТА ПОЛИЦИЈА ОБЈАВИ ЗА МАСАКРОТ: Волк зборувал на телефон, рекол дека убил неколку луѓе и дека мисли дека нема да преживее!

„Досегашните преземени мерки и дејствија укажуваат дека еден од проектилите испукани од полициски службеници го погодил В.Б и во таа прилика тешко го ранил. По наизменичното користење на огнено оружје од страна на полициските службеници и В.Б., според нивните изјави и пријави, во еден момент повеќе немало употреба на оружје од страна на В.Б.

Тоа го потврдува и изјавата на сведокот кој телефонски разговарал со В.Б. околу 15.50 часот, односно дваесетина минути по претходниот телефонски разговор В.Б. Според исказот на сведокот, во овој телефонски разговор од 15.50 часот, В.Б. изјавил дека убил голем број луѓе и дека е тешко ранет и дека мислел дека нема да преживее“, се вели во соопштението.

Од МУП објаснуваат дека не издавале соопштенија за медиумите „од објективни причини“, односно „додека не се утврдат фактите и последиците од овој, за црногорските околности, несомнено невиден случај“.

„Исто така, сметаме дека тоа беше единствениот одговорен пристап, особено имајќи предвид дека објавувањето на каква било недоволно проверена информација, која со оглед на особеноста на околностите, би била многубројна и може да доведе до негативни последици.

Исто така, веднаш по известување на полициските службеници за околностите на лице место и лоцирање на ранетиот сторител на тешки кривични дела, како и блокирање на дел од просторот заради заштита на граѓаните и создавање предуслови за дејствување на тактичката единица, започна постапка на започна со ангажирање на специјалната тактичка единица (ПТЈ), а во меѓувреме смртта на В.Б. Сè уште се утврдуваат околностите, дали смртта настапила како последица на тешко ранување или последователно истрелување проектил на се уште неутврден начин од граѓанин.

Во оваа смисла, полицијата има одредени податоци и индиции кои се проверуваат со понатамошни полициско-обвинителски активности“, велат од УП.

„Во интерес на јавноста, посочуваме дека врз основа на прибраните информации, постојат индиции, врз основа на изјави на лица од непосредната околина на В.Б., кои укажувале на промени во неговото однесување, но не и на потенцијално извршување на вакво кривично дело, а во оваа прилика е закажан специјалистички преглед на В.Б.

Исто така, нагласуваме дека нема информации, ниту е пријавено во полиција дека имало претходни конфликти, ниту пак некој претходен напад во последниот период од страна на В.Б., врз семејството на станарот. Во иста смисла, извршувањето на ова тешко кривично дело не треба да се поврзува во причинско-последична врска со какво било незаконско однесување од претходниот период“, велат од полицијата.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.