Чаша полна антиоксиданти: Смуди од црно грозје

Loading...

Кога внимателно бираме храна за појадок што не го оптеретува организмот, му даваме на телото време и сила да се справи со неволјите – без разлика дали сме јаделе нешто доцна вчера или едноставно за да го зајакнеме имунитетот и да се исчистиме од токсините.
Чаша полна антиоксиданти: Смуди од црно грозје
Грозјето е малку калорично, па затоа е добар сојузник при слабеење. Грозјето со темно виолетова боја е исклучително богато со антиоксиданти, кои го зачувуваат нашето здравје и младешки изглед. Грозјето е исклучително добро за чистење на организмот. Грозјето содржи витамини А, Ц и Б комплекси, минерали како калциум, магнезиум, манган, железо, селен и калиум. Има антиинфламаторно, антивирусно и антимикробно дејство. Се бори против рак, анемија, запек и замор.


Потребни состојки:
250 милилитри растително млеко
150 г црно грозје
1 банана
1 лажица супер храна во прав по избор (на пример спирулина)
Начин на подготовка:
Ставете ги сите состојки во блендер, измешајте ги, а потоа уживајте!

loading...