Чај од камилица при вознемиреност, несоница и депресија

Секој човек барем еднаш во животот се соочил со симптомите на анксиозноста и несоницата. Тие можат да се појават заедно, но и во комбинација со депресијата. Овие три здравствени проблеми имаат големо негативно влијание врз животите на заболените. И додека класичната медицина ги лекува овие заболувања со лекови, поборниците на алтернативната медицина веруваат дека лековитата камилица благотворно делува на нервозата, несоницата и депресијата.


Експертите претпоставуваат дека смирувачкиот ефект на камилица се должи на флавоноидиот наречен апигенин. Но, за разика од популарните лекови за ублажување на анксиозноста, камилицата не сознава зависност и не е штетна. Покрај тоа, камилицата го зголемува нивото на глицинот во организмот, аминикиселина која ги релаксира нервите и мускулите.
Чајот од камилица е најпопуларен чај во светот. Едноставно и лесно се приготвува од свежи или сушени цветови на билката. Неколку минути по консумирањето, ќе почуствувате попуштање на напнатоста и стресот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.