Челси доминираше во преодниот рок, потпиша осум фудбалери, потроши преку 300 милиони (ФОТО)

Новиот сопственик на Челси, Тод Боли го одврза кесето, сините имаа историски преоден рок, потрошија повеќе од било кога, а со трансферот на Енцо Фернандез го урнаа и рекордот на лигата.

Челси во јануари потпиша со осум фудбалери, од нив седум купи, а Жоао Феликс пристигна на позајмица за 9,7 милиони фунти.

Најскап трансфер во историјата на Челси и историјата на Премиерлигата е трансферот на Енцо Фернандез од Бенфика за кој сините плаќаат 106,8 милиони фунти (121 милион евра).

Мега трансфер, еден од најголемите е и ангжамнаот на Михаило Мудрик од Шахтор за кого Челси плати 88,5 милиони фунти.

Пронајдете не на следниве мрежи: