Чесите И Германците НАЈМНОГУ СЕ ПЛАШАТ ОД ОСИРОМАШУВАЊЕ ПОРАДИ ВОЈНАТА И ЦЕНИТЕ НА ЕНЕРГИЈАТА: Ново истражување

Чесите имаат најголеми стравови за губење на благосостојбата и каква ќе биде нивната иднина по рускиот напад на Украина, инфлацијата и енергетската криза во Европската унија, бидејќи според новото истражување на Евробарометар, дури 71 отсто од Чесите веруваат дека ситуацијата само ќе се влошува во наредните години.

Чесите И Германците НАЈМНОГУ СЕ ПЛАШАТ ОД ОСИРОМАШУВАЊЕ ПОРАДИ ВОЈНАТА И ЦЕНИТЕ НА ЕНЕРГИЈАТА: Ново истражување

За Чесите, Германците стравуваат од мрачна иднина, 64 отсто, додека просекот за целата Европска унија е помалку од 50 отсто песимисти.

„Луѓето разбираат дека сме во сериозни тешкотии поради зголемувањето на цените на енергенсите и инфлацијата. Во исто време тие се убедени дека владата не е доволно компетентна да се справи со тешкотиите. Логично е да растат стравувањата за тоа каде би можела сите завршуваат“, Јан Хартл од чешката агенција за истражување на јавното мислење до порталот STEM Seznamzpravy.cz.

Хартл додаде дека, иако засега ништо не се случува, Чесите се плашат дека ќе останат без просперитетот што го постигнаа во последните децении, додека во мирни времиња тие се меѓу позадоволните нации со повеќе од половина од испитаниците оценети состојбата на нивното семејство и земјата е добра.

Пред пандемијата, Чесите беа меѓу нациите кои гледаат кон иднината со најголем оптимизам во ЕУ, за време на пандемијата, кога стана јасно дека владата на тогашниот премиер Андреј Бабиш не знаеше какви мерки да преземе за да се стави крај. Чесите станаа најголеми песимисти и само 19 отсто им веруваа на граѓаните на власта, за да се врати оптимизмот со промената на власта и намалувањето на пандемијата, до нападот на Русија врз Украина на крајот на февруари.

Истражувањето на Евробарометар беше спроведено во јули и август пред чешката влада да објави дека ќе субвенционира струја и гас за домаќинствата, а потоа одлучи да постави плафон за цената на енергијата за домаќинствата и малите и средни претпријатија, додека големите компании ќе бидат субвенционирани дел на загубениот профит поради високите цени на енергијата.

Одлуката на владата на премиерот Петар Фијала дека Чесите нема да бидат оставени сами на себе во кризата ги разреди редовите на демонстрантите кои беа изнесени на улица со шарена иницијатива на екстремисти, десничарски и левичарски , антивакцинаторите и другите антисистемски движења кои бараат соборување на владата, повлекување од ЕУ, НАТО, Обединетите нации и Светската здравствена организација и свртување на надворешната политика кон Русија затоа што веруваат дека Москва веднаш ќе испорача нив со евтин гас по предкризни цени.

Додека на почетокот на септември, пред одлуката за одредување ценовни ограничувања и обештетување на компаниите, антисистемската коалиција успеа да донесе околу 70.000 луѓе на плоштадот Вацлав во Прага на демонстрациите наречени „Прво Чешка“, следните демонстрации по најавените Одлуката имаше половина повеќе учесници, а синдикатите во саботата успеаја да соберат само неколку илјади демонстранти за нивните демонстрации против поскапувањето и за повисоки плати.

„Уделот на Чесите кои се движат во антисистемски меури не надминува 20 до 30 отсто од возрасната популација, како во другите земји“, вели социологот Хартл.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.