Често е на намаление, па ја купуваме – оваа намирница многумина ја јадат, а полна е со отрови

Ова е намирницата која често во маркетите може да ја видиме на намаление, а ретко кој би ви кажал дека е штетна за човековиот организам и дека веднаш треба да ја исфрлите од вашата исхрана.
Иако знаеме дека истата може да биде многу вкусна сепак експертите се согласни дека таа е полна со отрови, хормони, фекални материи, пестициди и антибиотици.
За оние кои не знаат – виршлите се прават од отпадот на животинските органи, р’скавици, коски, црева, нерви и други делови на органите.


По деталните истражувања кои биле правени врз основа на поврзаноста на оваа храна и настанувањето на канцерот, резултатите биле поразувачки.
Составот на виршлите е над 50 отсто отров. Светскиот фонд за истражување на канцер навел дека луѓето веднаш треба да ја исфрлат оваа месна, преработена намирница од исхраната и тоа што поскоро доколку сакаат да го сочуваат своето здравје.
Освен виршлите, на оваа листа на пестициди се наоѓаат и колбасите, саламата, паштетата и останатите фабрички спакувани месни задоволства.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.