Често јадете помфрит? Подобро избегнувајте ја оваа лоша навика

Помфритот за многумина е највкусна храна, но не треба да претерувате бидејќи оваа лоша навика може да има многу негативни последици по вашето здравје.
Во студијата објавена во списанието „The American Journal of Clinical Nutrition“ во која учествуваа 4.500 луѓе, истакнато е дека ако јадете помфрит повеќе од два пати неделно се зголемува ризикот од прерана смрт.
Ова се некои од нуспојавите со кои може да се соочите доколку често јадете помфрит.
Болки во желудникот


На телото му треба повеќе време да ги свари јаглехидратите и протеините. Доколку јадете пржени компири неколку пати неделно, може да имате болки во стомакот, пролив и грчеви.
Пад на имунитетот
Според студијата објавена во списанието Current Opinion in Clinical Nutrition & Metabolic Care, со консумирање на мрсна храна се зголемува нивото на лоши бактерии и се намалува нивото на добри бактерии во вашиот организам, што доведува до пад на имунитетот.
Ќе се здебелите

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.