Четириесет едноставни начини како да ја пронајдете среќата

Loading...

Пронајдете ја сопствената среќа. Потребо е само  да решите да бидете среќни. Затоа што радоста го прави животот поубав, таа ни помага да ги надминеме препреките и додава светлина на сенките. Радоста ги лечи нашите рани, не мотивира да правиме големи дела и ни ја исполнува душата со добрина.
Еве четириесет едноставни начини како да ја пронајдете среќата во секојдневните работи.
1.Играјте си со децата
2.Играјте си како да сте дете
3.Научете нешто ново (спорт, танц, храна)
4.Шетајте во природа
5.Помогнете некому околу некоја ситница
6.Потсетете се на што се треба да бидете благодарни
7.Поминувајте повеќе време со домашното милениче
8.Патувајте
9.Посветете се на романтика(поминувајте повеќе време со вашиот сакан/на, бакнувајте се, напишете му/и убава порака)
10.Облечете се убаво без причина
11.Читајте книги
12.Смејте се, без разлика како се чуствувате
13.Пејте си на глас
14.Разговарајте со своите роднини/пријатели за нешто што ви претставува тешкотија
15.Танцувајте  или само скокајте
16.Доделете му комплимент на некому
17.Слушајте позитивна музика
18.Служете им на блиските
19.Вежбајте
20.Поставете си цел и исполнете ја( ослабете, положете испит…)
21.Медитирајте и уживајте во тишината
22.Напишете писмо за благодарност или пратете го на фејсбук на некој, за да му покажете колку го цените
23.Шетајте боси , извалкај  те се…
24.Припремете и јадете некое здраво јадење
25.Понудете се да научите некој некоја нова вештина
26.Научете некоја песна на памет
27.Направете си од обврските авантура
28.Поспијте
29.Побарајте од некој помош(заблагодарете му се)
30.Гледајте го омилениот филм по стотти пат
31.Откријте нов мирис( цвеќе, масло , свеќа)
32.Навивајте со некого
33.Ослободете се од непотребни работи( однесете ги во црвен крст)
34.Гледајте во излезот или залезот на сонцето
35.Решете се и променете некоја лоша навика
36.Направете нешто возбудливо
37.Изедете нешто слатко
38.Направете си ја посебна вечерта со свеќи
39.Направете прошетка на дожд
40.Опуштете се и уживајте во секој миг од вашата животна приказна
Извор:B92.rsПронајдете ја сопствената среќа. Потребо е само  да решите да бидете среќни. Затоа што радоста го прави животот п

loading...