ЧЕШКА ​​КУПУВА Ф-35: Преговорите почнуваат во средината на октомври во САД

Министерството за одбрана на Чешка испрати неофицијално прелиминарно барање до САД за купување на 24 ловци F-35 Lightning 2, конкретни преговори се очекува да започнат кон средината на октомври во САД, објави Idnes (Idnes). во вторникот, повикувајќи се на чешкиот воен оддел.

ЧЕШИТЕ ​​КУПУВААТ Ф-35: Преговорите почнуваат во средината на октомври во САД

-Министерството за одбрана на Чешка испрати прелиминарно барање до САД за купување на 24 ловци F-35 Lightning 2. Подоцна, во средината на октомври, за време на преговорите во САД, претставници на чешкото Министерство за Одбраната ќе разговара со американските партнери за можноста за набавка и оперативни параметри на овие ловци. Една од најважните точки на преговорите ќе биде учеството на чешките одбранбени компании во спроведувањето на оваа нарачка.

Во тимот чешки преговарачи ќе бидат експерти од Министерството за надворешни работи, Министерството за финансии, Министерството за индустрија и трговија и секако од Министерството за одбрана, се наведува во пораката.
Во моментов, чешките воздухопловни сили користат 12 ловци со едносед JAS-39 Gripen изнајмени од Шведска до 2027 година и уште 2 двоседи од овој тип се користат како авиони за обука.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.