Човекот кој го застрела Реган пуштен на слобода

Џон Хинкли Џуниор доби целосно безусловно ослободување во согласност со минатогодишната судска одлука.

Џон Хинкли Џуниор – човекот кој се обиде да го убие 40-тиот американски претседател Роналд Реган во 1981 година – е ослободен од судски надзор, по повеќедецениски надзор од правни и професионалци за ментално здравје.

Хинкли (67) се ослободи од конечните ограничувања што произлегуваат од неговото изрекување на казната во септември минатата година, со одлуката да стапи на сила на 15 јуни 2022 година.

„После 41 година, 2 месеци и 15 дена, КОНЕЧНО СЛОБОДА!!! Хинкли напиша на Твитер.

Хинкли се обиде да го убие Реган во 1981 година пред хотел во Вашингтон. Тој го рани претседателот, како и агент на Тајната служба и полицаец. Тогашниот секретар за печат Џејмс Брејди остана траен инвалид откако беше повреден во пукањето, а почина во 2014 година од компликации.

По пресудата за „невиност“ заснована на лудило, Хинкли помина децении во психијатриска болница додека не доби надгледувано ослободување во 2016 година.

Според минатогодишната пресуда, Хинкли бил „ментално стабилен“ и ги почитувал условите за условно ослободување.

Последниот сет на ограничувања, кој сега е отстранет, вклучува немање контакт со семејството Реган или со другите семејства на жртвите од неговото пукање, како и со актерката Џоди Фостер.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.