Човекот кој го создаде Трамп е уапсен за измама од милиони долари

Стив Бенон, поранешен советник на американскиот претседател Доналд Трамп е уапсен под сомнение дека проневерил повеќе милиони долари, јавуваат светските медиуми. 

Бенон и уште три лица се обвинети дека воделе кампања „Изгради ѕид“ преку Интернет, собирале пари и измамиле стотици илјади донатори. 

Тие се обвинети дека започнале кампања за изградба на ѕид на јужната граница на Соединетите држави, а со тоа собрале повеќе од 25 милиони долари. 

Тие рекоа дека се собрани парите за да му помогнат на Трамп да го одржи ветувањето за кампањата за изградба на ѕид на границата со Мексико. Наместо тоа, според обвинителот, единствените што профитирале од сè биле Бенон и неговата придружба.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.