Човек „лут на својата девојка“ искршил антички грчки артефакти од над 5 милиони долари во американски музеј

Еден 21-годишен маж упаднал во Музејот на уметност во Далас во Тексас, Соединетите Американски Држави, во средата вечерта (1 јуни) и искршил незаменливи уметнички дела, вклучително и три антички грчки артефакти. Штетата се проценува на повеќе од 5 милиони долари (4,7 милиони евра).

Музеј на уметност во Далас во Тексас, Соединетите Американски Држави

Мажот, идентификуван како Брајан Хернандез, насилно влегол во музејот скршил еден од прозорците со метален стол околу 21:45 часот во среда, по локално време. Тој потоа продолжил да ги крши витрините и нивната милениумска содржина, според полицијата.

Хернандез бил невооружен и се правдал дека „се налутил на својата девојка, па упаднал и почнал да уништува имот“, според локалниот медиум NBC 5, цитирајќи го налогот за апсење.

Намерата на чинот не била „кражба на уметнички дела или предмети на гледање“, потврдија јавното соопштение од музејот.

6 век п.н.е. Грчката амфора, „Црнофигурната табла амфора“ и грчката саксија која датира од 450 година п.н.е., „Црвенофигура Пиксис 450 г.п. Само тие два предмети беа проценети на околу 5 милиони долари.

Други штети, исто така, вклучуваат керамичка чаша од 6 век, „Kylix Herakles and Nemeon Lion“, проценета на 100.000 долари и статуата на Caddo „Batah Kuhuh Alligator Gar Fish“, проценета на приближно 10.000 долари.

Полицијата соопшти дека Хернандез употребил столче за да уништи две витрини каде што биле предметите.

„Предметите во витрините што беа уништени се ретки антички артефакти кои се исклучително скапоцени и единствени“, ја цитираше полицијата NBC 5.

Ернандез е обвинет за злосторничко злоставување, што може да го чини пет години затвор.

Нападот се случи само три дена откако маж преправен во „старица“ во инвалидска количка фрли торта на Мона Лиза во музејот Лувр во Париз. Нападот не го оштети ремек-делото на Да Винчи и остана само бел крем намачкан преку неговото стакло отпорно на куршуми.

Веројатно најпознатата слика во светот, Мона Лиза е заштитена зад безбедносното стакло уште откако беше оштетена од посетител кој истури киселина врз неа во раните 1950-ти.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.