чоколаден колач кој мора да се проба

Чоколаден колач од само две состојки

Сакате ли да направите чоколаден колач од само две состојки? Да? Еве како:

Нема нешто што може побрзо да ја задоволи желбата за слатки од овој мек и вкусен чоколаден колач. Дури и доколку не сте по готвењето, овој рецепт ќе сакате да го подготвувате секој ден бидејќи е многу лесен, брз и евтин.

Доволни ви се само две состојки со кои ќе имате чоколаден колач за целото семејство и за пријателите.

чоколаден колач кој мора да се проба

Потребни состојки:

• 4 јајца

• 250 гр. чоколадо

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 170 степени Целзиусови. Премачкајте ја тавата за печење со масло. Јајцата треба да бидат на собна температура. Одвојте ги жолчките од белките, а чоколадото исечкајте го на ситни парчиња.

Потоа, стопете ги коцките чоколадо на пареа. Белките изматете ги со миксер за да добиете цврст шлаг. Помешајте ја стопената чоколада и жолчките. Смесата од чоколадо додадете ја внимателно во едната половина од шлагот и полека мешајте. Постепено додавајте го и остатокот од шлагот и внимателно мешајте за белките да не спласнат.

На крај, целата смеса сипете ја во калапот за печење и ставете го да се пече 30-40 минути.

Со помош на чепкалка за заби проверете дали колачот е печен. Кога ќе се излади извадете го од тавата, исечете го на коцки и послужете го со вкусно кафе.

Имате ли подобар предлог за чоколаден колач од само две состојки? Пратете до редакцијата рецепт.

 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.