Чоколаден колач со ореви

200 г шеќер
200 г кафен шеќер
100 г какао
120 мл масло
1 ванилин шеќер
½ кесичка прашок за печиво
1 лажиче сол
200 г брашно
200 мл вода
150 г исечени ореви
250 г рендано црно чоколадо
Измешајте ги шеќерот, кафениот шеќер, какаото, маслото, ванилиниот шеќер, прашокот за печиво и солта. Додадете ги брашното, водата, оревите и 150 г црно чоколадо. Промешајте ја смесата и нанесете ја тава, прекриена со хартија. Изрендајте ги преостанатите 100 г чоколадо и печете 20 минути на 200 степени.
Пожелба наросете мелени ореви, исечете на парчиња и украсете со чоколаден прелив.