Шарл Мишел во серија твитови потврди дека Македонија ја гледа во ЕУ

Вие одлучувате за вашата иднина. И за клучните следни чекори.

Шарл Мишел за МАКЕДОНИСКИОТ ЈАЗИК се изјасни јасно и прецизно:

Законодавството на ЕУ, ќе биде преведено на македонски јазик.

Северна Македонија припаѓа во ЕУ. Вашата иднина е со нас.

Заедно сме во пресрет на можен пробив во процесот на пристапување на вашата земја во ЕУ.

Важно е овој предлог јасно се однесува на македонскиот јазик, без квалификација од ЕУ.

Македонскиот јазик е ваш јазик. Предлогот тоа го почитува.

Законодавството на ЕУ, сето тоа ќе биде преведено на македонски јазик.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.