Шведската премиерка го призна поразот на изборите и најави оставка

Социјалдемократската премиерка на Шведска, Магдалена Андерсон, го призна поразот на изборите во средата, предавајќи го раководството на земјата на десничарскиот блок од четири партии.

Шведската премиерка го призна поразот на изборите и најави оставка

Сите гласови сè уште не се преброени, но Андерсон, која минатата година стана првата жена премиер на Шведска, рече дека резултатите покажале дека десничарскиот блок победил.

„Затоа утре ќе побарам од претседателот на парламентот да си замине од мојата функција“, рече премиерот на прес-конференцијата.

Умерените, шведските демократи, демохристијаните и либералите треба да имаат 176 претставници во 349-члениот парламент по изборите во недела. Левиот блок освои 173 места, покажуваат сегашните резултати.

Изборите претставуваат пресвртница во шведската политика бидејќи антиимигрантските Шведски демократи, игнорирани од сите други партии откако влегоа во парламентот во 2010 година, треба да станат дел од владата за прв пат.

Тие се на пат да освојат 20,6 отсто од гласовите, надминувајќи ги умерените кои имаат 19,1 отсто и стануваат најголемата десничарска партија.

Иако партијата на Улф Кристерсон е послаба во однос на резултатите, лидерот на шведските демократи Џими Акесон нема способност да ја собере широката поддршка потребна за соборување на социјалдемократите.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.