Шведски и американски трупи вежбаат на ремилитаризираниот остров во Балтичкото Море

Тоа што требаше да се брани Готланд од странска инвазија изгледаше толку пресилен поим за шведските носители на одлуки на почетокот на векот што тие го демилитаризираа островот во Балтичкото Море.

„Кога би биле нападнати, немаше да имаме шанса бидејќи нашата одбрана е премала. Имаме навистина модерна и добра одбрана, но таа е премногу мала“, рече Ларс Содердал, 33-годишен готвач во главниот град на островот, Визби.

Шведска, која остана надвор од воените сојузи уште од Наполеонските војни, аплицираше за членство во НАТО заедно со Финска во историски потег минатиот месец. Постојните 30 членки на НАТО треба да разговараат за ова прашање овој месец. Турција се закани дека ќе ги одложи барањата поради наводната поддршка на двете земји за курдските групи.
Островот Готланд е повторно милитаризиран со постојано шведско воено присуство, од 2018та година

Сега, шведските вооружени сили се вратија, и тие вежбаат со американските војници не само како да го одбранат островот со население од 58.000 жители, туку како да го одвратат странскиот агресор.

Американските маринци извршија воздушни фрлања и амфибиски слетувања на Готланд како дел од вежбата на НАТО во Балтичкото Море.

Иако годишната вежба БАЛТОПС не се одржува како одговор на одредена закана, овогодинешното издание доаѓа во услови на зголемени тензии со Русија по нејзината инвазија на Украина. Учествуваа околу 7.000 воен персонал и 45 бродови од 14 земји на НАТО, како и од Шведска и Финска.

И покрај нивниот неврзан статус, двете нордиски редовно вежбаат со земјите од НАТО, а нивните влади решија по војната во Украина да бараат полноправно членство во западната воена алијанса.

„Се чувствувам навистина подготвено. Мислам, направивме големо распоредување на Готланд и ќе го браниме Готланд“, рече шведскиот полковник Магнус Фриквал, командант на полкот на островот, додека воениот хардвер се распоредува на брегот. „Навистина е тешка задача да се заземе бранет остров“.

Стратешки лоциран во средината на јужниот дел на Балтичкото Море, Готланд видел странски инвазии низ својата историја, најновата во 1808 година, кога руските сили накратко го окупирале.

Но, по завршувањето на Студената војна, Шведска почувствува дека ризикот од руска агресија е толку оддалечен што ги рефокусира своите вооружени сили на странски мировни операции наместо на територијална одбрана. Полкот Готланд беше затворен во 2005 година бидејќи Шведска ја намали својата војска.

Руската анексија на украинскиот полуостров Крим во 2014 година доведе до преиспитување, а нов полк беше формиран на Готланд во 2018 година. Сега има околу 400 шведски војници постојано со седиште на островот. Се планира дополнително засилување по руската инвазија на Украина.

Сепак, многу жители на Готланд сметаат дека Шведска нема да може сама да го одбрани островот.

„Кога би биле нападнати, немаше да имаме шанса бидејќи нашата одбрана е премала. Имаме навистина модерна и добра одбрана, но таа е премногу мала“, рече Ларс Содердал, 33-годишен готвач во главниот град на островот, Визби.

Шведска, која остана надвор од воените сојузи уште од Наполеонските војни, аплицираше за членство во НАТО заедно со Финска во историски потег минатиот месец. Постојните 30 членки на НАТО треба да разговараат за ова прашање овој месец. Турција се закани дека ќе ги одложи барањата поради наводната поддршка на двете земји за курдските групи.

Финска и Шведска побараа безбедносни гаранции од САД и другите земји на НАТО за време на периодот на аплицирање.

Започнувајќи ги вежбите БАЛТОПС минатиот викенд во Стокхолм, американскиот генерал Марк Мили, претседател на Здружениот Генералштаб, рече дека е важно сојузниците на НАТО „да покажат солидарност и со Финска и со Шведска“.

Нивното членство во алијансата би ја оставило Русија во тешка воена позиција, при што Балтичкото Море е опколено од членките на НАТО, освен во руската балтичка ексклава Калининград и рускиот град Санкт Петербург и неговите околни области.

Стратешката важност на Готланд, популарното место за летен одмор за Швеѓаните, често се гледа во однос на балтичките земји Естонија, Летонија и Литванија, кои се особено загрижени за каква било руска агресија по инвазијата во Украина. Готланд е на околу 100 километри (60 милји) од копното на Шведска и 160 километри (100 милји) од брегот на Латвија.

„Работата е што оттука го правите снабдувањето и поддршката на балтичките држави многу полесно или многу потешко, во зависност од тоа кој ја контролира островот“, изјави за Асошиетед прес Микаел Норби, академик од Универзитетот во Упсала.

Истовремено со вежбите на НАТО, руската Балтичка флота започна свои воени вежби оваа недела. Прес-службата на флотата ги нарече маневрите во вторник како закажана вежба фокусирана на „различни видови безбедносни задачи“, вклучително и следење и уништување на непријателските подморници.

„Постојат повеќе од 20 воени бродови и чамци во поморските полиња на Балтичката флота, кои извршуваат борбени задачи и поединечно и како дел од групите за пребарување и удар на бродови и групи за напад на бродови“, се вели во соопштението на прес-службата.

Се додава дека корветите, патролните бродови, малите носачи на ракети, противподморничките бродови, миночистите и ховеркрафтот се меѓу пловните објекти кои учествуваат во вежбите.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.