Шест намирници што го намалуваат холестеролот

Кои намирници треба да ги вклучите во исхраната доколку имате проблеми со холестеролот?
Компири


Под услов да не се пржени, компирите содржат 0 г холестерол. Препорачливо е да се консумираат варени.
Домати
Тие се со висока содржина на ликопен, кој може да го намали нивото на лошиот холестерол во организмот. Затоа треба да додадете домати во салатата, сендвичот или главните јадења.
Спанаќ


Спанаќот содржи голем број на хранливи материи, вклучувајќи ги и корисните за здравјето на крвотокот-влакна и фитостероли.
Мешункасти плодови
Грав, леќа и грашок не содржат само 0 г холестерол, но се и богат извор на растителни влакна. Може да ги додаваме во различните видови тестенини и салати.
Авокадо
Според некои истражувачи хранливите материи кои се наоѓаат во авокадото, можат да го намалат нивото на лошиот холестерол.
Лук


Лукот исто така е меѓу природните начини за намалување на нивото на холестерол, а го намалува и ризикот од срцеви заболувања.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.