Шест типа на луѓе со прекумерна тежина

Научниците открија дека можат да ги поделат дебелите луѓе во светот на шест вида, пишува “Индипендент”.
Студијата ги идентификува следниве групи: млади мажи со тешко пијанство, лица на средна возраст, испитувачи на незадоволство и силна анксиозност, постари луѓе, кои покрај физичките болести се среќни, млади здрави жени, постари богати луѓе и индивидуи со многу лоша здравствена состојба.
Според истражувачите од Универзитетот на Шефилд ставањето на сите дебели луѓе на планетата под заеднички именител е лоша политика. Експертите тврдат дека насоченото лекување би било многу поефикасно.
Според научниците владите ќе заштедат милиони, ако се определат за лекување според индивидуалните карактеристики на човекот, кој страда од прекумерна тежина. Пример не се потребни интервенции во категоријата на млади и физички здрави жени, ако нивните здравствени проблеми исчезнат со текот на времето.
Во исто време физичките вежби во содејство со психолошка помош, ќе бидат најефикасна комбинација кај луѓе на средна возраст.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.