ШЕФОВИТЕ НА РУСКАТА И НА АМЕРИКАНСКАТА ТАЈНА СЛУЖБА ВО АНКАРА: Наришкин и Бенрс разговараа како да се избегне најлошото сценарио на НУКЛЕАРНА ВОЈНА

Состанокот меѓу шефовите на разузнавачките служби на САД и Русија, Вилијам Барнс и Сергеј Наришкин, се одржал денеска во Анкара, јавуваат повеќе светски медиуми, што го потврдил и портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков.

Тој истакна дека средбата се одржала на иницијатива на САД. Во понеделникот Комерсант и Ројтерс објавија дека во турската престолнина ќе се одржат консултации меѓу шефовите на ЦИА и Службата за надворешно разузнавање.

ШЕФОВИТЕ НА РУСКАТА И НА АМЕРИКАНСКАТА ТАЈНА СЛУЖБА ВО АНКАРА: Наришкин и Бенрс разговараа како да се избегне најлошото сценарио на НУКЛЕАРНА ВОЈНА

Цитирајќи претставник на Советот за национална безбедност на САД, Си-Ен-Ен денеска објави дека Москва и Вашингтон не планираат да разговараат за Украина, додека САД однапред го информирале Киев за состанокот. Според извештаите, шефот на ЦИА сака да разговара за Американците приведени во Русија, нуклеарното оружје и ризикот од нуклеарна војна.

Политичкиот коментатор на Комерсант, Дмитриј Дризе, даде свој коментар на овој руски медиум, но тој не е оптимист за изгледите за некаков напредок.

„Според извештаите од различни добро информирани извори и турскиот печат, во Анкара биле одржани руско-американски консултации на ниво на шефови на разузнавачки служби. Лидерите на странските разузнавачи Сергеј Наришкин и ЦИА Вилијам Барнс, придружувани од некои делегации, одржале средба без присуство на јавноста. Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш истакна дека не учествувал во преговорите, но додаде дека би бил среќен доколку тие продолжат.

Москва и Вашингтон претходно најавија консултации за глобалната безбедност. Исто така, може да се додаде дека контактите на страните се зачувани до еден или друг степен – тоа се нарекува одржување канали за комуникација со цел да се избегнат несакани случувања. Сепак, се разговара за различни верзии на преговорите зад сцената. Најпопуларна од нив е таканаречената формула на Џејк Саливан.

Асистентот на американскиот претседател наводно е автор на компромисот во рамките на големиот договор меѓу Русија и Западот, чија суштина е постигнување мир во Украина под одредени услови и дополнително дефинирање на правилата на игра во рамките на новата реалност. Се верува дека Америка врши притисок врз Киев да ги ублажи барањата. Во спротивно, помошта од Запад може да се намали.

Потенцијалните учесници го негираат сето ова. На Запад, тие повторуваат друга формула – ништо за Украина без Украина. И Киев сè уште поставува услови со кои Руската Федерација веројатно нема да се согласи. Сепак, канцеларијата на Владимир Зеленски постојано е принудена да зборува на оваа тема од различни агли. Сепак, ова не е изненадувачки: ако постојано се поставуваат прашања, тие мора да бидат одговорени.

Да не се занимаваме со гатачки и теории на заговор. Самиот господин Саливан рече дека не вршел притисок врз никого, туку дека го презентирал својот став за проблемот. Тој е помошникот, оној што помага. Но, изборот е на сојузниците на Украина – како што ќе изберат, така ќе биде.

Сепак, ништо конкретно не постои денес, ништо не може да се сфати како и најмала навестување на напредок. Понекогаш дури се чини дека темата е вештачки промовирана.

Во исто време, сосема е можно да се согласиме дека сите сакаат мир и дека сите се уморни. Но, се работи за услови. Секогаш сакате да се надевате на најдоброто, што, патем, не е сосема точно. Јасно е дека наскоро доаѓаат големите празници и Светското првенство во фудбал е пред почеток.

Но, со сето ова, логично е да се претпостави дека Западот навистина не е семоќен – се чини дека Русија треба прво да разговара со Украина. Се чини дека тоа е единствената формула. Што се однесува до состанокот на шефовите на разузнавачите, големите сили секогаш имаат за што да разговараат покрај Украина“, напиша Дризе.

Последен пат руската и американската делегација се сретнаа во Женева на 10 јануари за да разговараат за безбедносните гаранции.

Турските власти не сакаа да ги коментираат медиумските извештаи за разговори меѓу руски и американски претставници кои наводно се одржале во Анкара, јави денеска турската ТВ 100, повикувајќи се на неименувани извори.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.