ШЕФОТ НА НАТО ОДГОВОРИ: Последиците за Русија ќе бидат катастрофални

Не може да има победници во нуклеарна војна, рече шефот на НАТО Јенс Столтенберг, додавајќи дека реториката на рускиот претседател по ова прашање е опасна.

ШЕФОТ НА НАТО ОДГОВОРИ: Последиците за Русија ќе бидат катастрофални

Коментирајќи го денешниот говор на рускиот претседател Владимир Путин, во кој тој ги предупреди оние кои ја уценуваат Русија со нуклеарно оружје дека ветровите можат да се свртат против нив, Столтенберг изјави за Ројтерс:

Тоа е опасна реторика, но не е ново… не може да има победници во нуклеарна војна, последиците за Русија ќе бидат катастрофални.

Столтенберг рече и дека НАТО не сака конфликт со Русија и не е страна во конфликтот во Украина.

„Конфликтот во Украина ќе заврши на преговарачката маса, а Алијансата сака да му помогне на Киев да обезбеди добри преговарачки позиции“, заклучи тој.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.