Шефот на ЦИА: Армијата на Путин има многу проблеми, работната сила е само еден од нив

Директорот на ЦИА Вилијамс Барнс изјави дека руската војска има повеќе проблеми отколку работна сила, откако рускиот претседател Владимир Путин нареди мобилизација на 300.000 резервисти минатата недела.

Шефот на ЦИА: Армијата на Путин има многу проблеми, работната сила е само еден од нив

Одлуката на Путин, која предизвика протести и обиди за бегство од земјата, доаѓа во време кога Украина ослободи некои области под руска контрола.

„Дури и да успее да мобилизира 300.000 војници, тој всушност ги фрла луѓето како топовско месо кон фронтот. Многу од нив нема да бидат добро обучени, многу нема да ја имаат потребната опрема или логистичка поддршка. Војската на Путин има многу други проблеми; човештвото е само еден од нив“, изјави Барнс за CBS.

„Во овој момент е тешко да се каже дали Путин блефира“
Се чини дека воената мобилизација на Путин беше потврда дека војната во Украина не оди според планот. При објавувањето на тој потег, Путин навести и можност за нуклеарна војна.

„Кога ќе биде загрозен територијалниот интегритет на нашата земја, за да ја заштитиме Русија и нашиот народ, ние дефинитивно ќе ги искористиме сите средства што ни се на располагање. Тоа не е блеф“, рече Путин.

Шефот на ЦИА вели дека во овој момент е многу тешко да се каже дали Путин блефира, но дека американската разузнавачка заедница не видела практични докази дека рускиот претседател се приближува кон употреба на нуклеарно оружје.

„Мораме да внимаваме на знаци на вистински подготовки. Креаторите на политиката, исто така, треба многу директно да соопштат какви сериозни последици ќе произлезат од каква било употреба на нуклеарно оружје“, изјави Барнс за CBS, пренесува Индекс.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.