Школски автобус падна во провалија во Италија, има повредени

Најмалку три лица се повредени откако училишен автобус излетал од патот и паднал на повеќе од 100 метри длабочина во провалија во пошумена област во вторникот во Тоскана, се вели во извештаите.

Пожарникарите известија дека еден возрасен и двајца тинејџери се повредени во несреќата кај Маса-Карара. Повредените се пренесени во болница со спасувачки хеликоптер. Повредениот е возач на автобус.
На фотографиите од местото на несреќата се гледа како автобусот мирува меѓу дрвја и гранки на падината.
Спасувачите од планинската спасувачка служба и пожарникарите се спуштиле до автобусот.

Школски автобус падна во провалија во Италија, има повредени

Според весникот Corriere della Sera, возачот на автобусот им рекол на спасувачите дека бил заслепен од сонцето и изгубил контрола над возилото.
Во автобусот во моментот на несреќата имало дваесет лица, од кои повеќето биле тинејџери ученици кои се враќале дома.

Возачот првично бил заробен во возилото, но спасувачите го ослободиле, иако се здобил со тешки повреди кои завршиле во болница.
Повеќето од учениците се здобиле со полесни повреди и им била укажана помош на местото на настанот.

читајте пулс24
Пронајдете не на следниве мрежи: