ШОКАНТНО ВИДЕО – РУСИТЕ СЕ ПРЕДАВААТ ВО КЕРСОН?! Се запалија социјалните мрежи: Пријдоа со тенк и го извадија БЕЛОТО ЗНАМЕ!

Ново видео на кое Русите им се предаваат на украинските сили во регионот Керсон е само едно од серијата видеа што се појавуваат на социјалните мрежи и ја документираат тековната контраофанзива во регионот. Иако предавањето беше опишано како „однапред договорено“, украинските сили не ризикуваа додека се приближуваа до нивните потенцијални заробеници, пишува Варзоне.

ШОКАНТНО ВИДЕО – РУСИТЕ СЕ ПРЕДАВААТ ВО КЕРСОН?! Се запалија социјалните мрежи: Пријдоа со тенк и го извадија БЕЛОТО ЗНАМЕ!

Видеото покажува единица на украински војници позиционирани долж кратка територија во провинцијата Керсон. Руско борбено возило на пешадија (БВП) БМП-2 потоа се приближува до украинската единица со бело парче ткаенина врзано за куполата на БВП, сигнализирајќи предавање.

Може да се види и руски војник кој стои во отворениот отвор на БВП како мавта со бело знаме. Украинската единица потоа се приближува до возилото и им наредува на руските војници да излезат од БВП и да легнат на земја.

Еден украински војник потоа почнува да ги пребарува Русите по оружје, додека другите гледаат во околината. Снимката потоа продолжува со украинскиот војник кој врши претрес со превртување на Русинот на грб, а војниците потоа се приведени. Во еден дел од последното видео може да се види ознаката Z на BVP, која е ЗАПЛЕНЕТО при примопредавањето.

Иако некои тврдат дека видеото е монтирано, односно дека се работи за некаква обука на украинската армија, засега нема докази кои би ги потврдиле таквите тврдења.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.