ШОКАНТНО ТВРДЕЊЕ НА УКРАИНСКИТЕ РАЗУЗНАВАЧИ – Путин има 3 двојници кои се менуваат по потреба и ЕВЕ КАКО ДА ГИ ПРЕПОЗНАЕТЕ

Шефот на Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана на Украина, Кирил Буданов, изјави дека е убеден оти рускиот претседател Владимир Путин има двојници кои се појавуваат на негово место на одредени јавни настани. Буданов за украинските медиуми изјави дека разузнавачките агенции проценуваат дека Владимир Путин има најмалку тројца такви.

ШОКАНТНО ТВРДЕЊЕ НА УКРАИНСКИТЕ РАЗУЗНАВАЧИ – Путин има 3 двојници кои се менуваат по потреба и ЕВЕ КАКО ДА ГИ ПРЕПОЗНАЕТЕ

„Имаме специјалисти за такви работи. Јас лично не сум експерт за Путин, но мислам дека има точно три двојници кои веднаш можам да ги препознаам. Веројатно ги има повеќе“, вели Буданов.

Зборувајќи за двојниците на Путин, Буданов неодамна изјави дека, по поблиска проверка, тие можат да се препознаат по нивните различни манири.

Тие имаат различни навики, различно одат и не се сите со иста висина“, вели тој.

Допелгангер бил во Техеран?!
Буданов во јули оваа година изјави дека „двојник“ на Владимир Путин можеби бил искористен за неговото пристигнување на самитот во Техеран одржан тој месец.

Додека рускиот лидер изгледаше „незгодно“ додека се спушташе по скалите на неговиот претседателски авион во Техеран, украински извори забележаа дека тој се движел невообичаено брзо и бил повнимателен отколку во претходните јавни настапи. Рускиот премиер изгледаше живо додека ги поздравуваше гостите, пред да ја соблече јакната и да се качи во блиндирана лимузина.

Генерал-мајорот на највисокото разузнавање Кирило Буданов беше скептичен во интервју во живо на украинскиот канал 1+1. Украинските извештаи велат дека Буданов сугерирал дека двојникот на Путин можел да лета во Техеран за да се сретне со претседателите на Иран и Турција.

Само ќе навестам. Погледнете го моментот кога Путин излегол од авионот. Дали е тоа воопшто Путин?“, рече Буданов.

Кој е Кирил Буданов?
Во ноември минатата година бригадниот генерал Кирил Буданов ја вознемири светската јавност. Владимир Путин, изјави тогаш Буданов за „Military Times“, ги користи масивните вежби Запад 21 во западна Русија и Белорусија како параван за планираната инвазија на Украина. Еден ден подоцна, Блумберг објави дека американски разузнавачки извори рекле дека Русија се подготвува за повеќестран напад врз Украина.

Во тоа време, портпаролот на Путин ги отфрли тврдењата на Буданов како „хистерија“, а голем дел од остатокот од светот не сакаше да верува во нив – односно до утрото на 24 февруари, кога започна руската инвазија на Украина.

Како шеф на Украинската одбранбена разузнавачка агенција – ГУР – Буданов е дел од новата генерација украински одбранбени функционери кои гледаат на офицерите на НАТО, а не на нивните советски претходници. Тој стана полнолетен по падот на СССР, работејќи со Украинската одбранбена разузнавачка агенција на операциите на Крим окупиран од Русија во средината на минатата деценија.

Во 2019 година тој беше мета на атентатор кој се обиде да го разнесе неговиот автомобил. Назначувањето на Буданов во 2020 година од страна на претседателот Володимир Зеленски беше критикувано бидејќи некои тврдеа дека тој е премногу млад – тој има 36 години.

Откако дојде на функцијата, тој почна да гради врски со разузнавачките агенции од САД до Турција и се фокусираше на создавање украинска разузнавачка служба која ќе биде помалку хиерархиска и повеќе хоризонтално интегрирана.

Шефот на американската Агенција за национална безбедност неодамна изјави дека од почетокот на војната размената на разузнавачки информации со Украина била „револуционерна“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.