ШОК ВО ХРВАТСКА: Најавено поскапување на гасот за 450 проценти

Сметките за гас ќе бидат повисоки за 450 отсто за компаниите во Хрватска. Повеќе од 8.000 бизнисмени, јавни институции и здруженија добиле нови договори и извештаи за долгови од загрепска Градска плинара, пишува Јутарњи лист.

ШОК ВО ХРВАТСКА: Најавено поскапување на гасот за 450 проценти

„Имаме ситуација во која одредени ресторани добиваат сметки за гас од 90 или 100 илјади куни (11,9-13,3 илјади евра) Ова е секако вонредна ситуација која ќе трае во наредните шест месеци, а државата би морала да има некаков план“, рече Жаклина Троскот, сопственик на слаткарницата Амели, претставник на загрепските ресторани.

Изминативе денови голем број бизнисмени изјавија дека сметките за гас им скокнале за 450 отсто, а Градската гасна централа Загреб (ГПЗО) им испратила нови договори во кои се наведува дека цената на нивниот гас почнувајќи од октомври ќе се менува секоја месец, во зависност од новите цени на пазарот.

Загрепска Плинара, заедно со договорот, на бизнисмените им испраќа и извештаи за задолженост од илјада или две илјади евра (плаќање однапред) , со кои сакаат да се осигураат дека ќе го наплатат гасот. Околу осум илјади големи и мали компании имаат рок до 1 септември да одлучат дали се согласуваат со вакви услови, а меѓу нив има училишта, градинки, болници и бројни здруженија, се забележува во текстот. Бизнисмените велат дека е потребно да интервенира Министерството за економија.

„Сега не знаеме дали нашата сметка за гас за следниот месец ќе биде три пати поголема. Тогаш како ќе знаеме дали ќе можеме да си ги платиме обврските или не. На крајот нема да имаме друг избор освен да ја зголемиме цената на нашиот производ и да пренесеме сè на граѓаните, но тоа не е решение“, посочува Троскот.

Здружението „Гласот на претприемачите“, кое претставува 20.000 домашни бизнисмени, наведува дека за неколку недели ги чекаат мерките што ги вети Министерството за економија, истакнувајќи дека голем број бизнисмени најавуваат затворање на нивните погони по сегашните цени на бензинот.

Во одговор на прашање упатено до Министерството за економија за тоа што е конкретно планирано, министерот Давор Филиповиќ во писмена реплика истакна дека Владата континуирано ја следи состојбата и активно ги разгледува начините како да им помогне на стопанствениците и оти мерките за надминување на енергетската криза ќе да биде донесен во септември „во согласност со можностите на државниот буџет“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.