ШОК! ОТКРИЕНА тајна врска: По освојувањето на пехарот, Јелена ЃОКОВИЌ открива со кого НОВАК има љубовна врска

Loading...

Дали сте знаеле дека она што го јадете и пиете може да влијае врз дејството на лековите?
Треба да разговарате со вашиот лекар за намирниците кои би требало да ги избегнувате доколку пиете лекови.
Млеко
Млечните производи му отежнуваат на организмот да го впие определениот антибиотик. Доколку пиете антибиотик, задолжително информирајте се со вашиот лекар за тоа што не треба да јадете.
Чоколадо
Чоколадото може да влијае врз дејството на таблетите за спиење.
Алкохол

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jelena Djokovic (@jelenadjokovicndf)


Добропознато е дека не треба да се комбинираат апчиња со алкохол. Алкохолот го уништува дејството на лековите за срце и крвен притисок.
Кафе – може да го зголеми дејството на лекот аспирин.
Витамин К
Се препорачува да внимавате на тоа колку внесувате витамин К во вашето тело бидејќи може да го намали дејството на лековите. Некои од намирниците коишто содржат витамин К се брокула, прокељ, спанаќ.

loading...