ШОЛЦ И МАЈЛИ СЕ СРЕТНАА ВО БЕРЛИН: Откажан прием со воени почести и прес-конференција

Аргентинскиот претседател Хавиер Мајли се сретна во Берлин со германскиот канцелар Олаф Шолц за време на неговата контроверзна европска турнеја.Средбата со Шолц дојде откако тој во саботата ја прими наградата од неолибералната фондација Аугуст фон Хајек во германскиот пристанишен град Хамбург за „ослободување на населението од окови“ и враќање на „надежта“. Во својот говор за прифаќање, Мајли рече дека ги „победува социјалистите со најголемото фискално прилагодување во историјата на Аргентина“.Беа одржани и протести против Мајли, а демонстрантите носеа натписи „долу Мајли, долу десничарската влада“ и „Аргентина не е на продажба“ на шпански и германски јазик.Веднаш се знаеше малку за она што Мајли разговараше со Шолц, чија политика е во целосна спротивност со онаа на аргентинскиот претседател, но поздравот со воени почести и заедничката прес-конференција првично објавена од германската влада беа откажани.Портпаролот на Шолц, Штефен Хебстрајт, во петокот изјави дека тоа ќе биде „многу кратка работна посета, експресно на барање на аргентинскиот претседател“ и дека Мајли „одбила“ да одржи прес-конференција.Мајли предизвика бројни дипломатски препукувања со својот ексцентричен стил и контроверзни мислења откако стана претседател минатиот декември. Во понеделник тој треба да отпатува за Чешка, каде што ќе се сретне со тамошните власти.Неговите мерки за штедење предизвикаа бранови масовни протести во јужноамериканската земја, при што демонстрантите велат дека намалувањата дополнително им наштетиле на сиромашните и им се заканиле на државните универзитети. Мајли, исто така, го навлече гневот на активистите за права откако го нарече абортусот „убиство“ и го осуди феминистичкото движење.

Пронајдете не на следниве мрежи: