Шолц против нападот на Русија: Целта е да се спречи конфликтот да ескалира во голема војна

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека се противи на употребата на оружје обезбедено од западните сојузници на Украина за напад на Русија.Шолц изјави за АРД дека во моментов не гледа причина за проширување на областа на употреба на западно оружје во војната во Украина, објави Украинска Правда.„Постојат јасни правила за набавка на германско оружје кои се договорени со Украина и кои функционираат“, рече Шолц во програмата „Тагесшау“ на германскиот јавен сервис.Тој додаде дека ова е барем негов став. Целта на неговата политика кон Украина е „да спречи прераснување на конфликтот во голема војна“, додаде Шолц, истакнувајќи дека до сега Германија ја условуваше испораката на оружје за Украина со услов да не се користи на руска територија.Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во петокот ги повика сојузниците да ја укинат забраната Украина да користи оружје на Алијансата во нападите врз воени цели на територијата на Руската Федерација.„Сега кога се водат многу борби во Харков, блиску до границата, ускратувањето на можноста на Украина да го користи ова оружје против легитимни воени цели на руска територија, им отежнува да се одбранат“, рече тој во интервју за „Економист“.Весникот наведува дека јасна, иако неименувана цел на Столтенберг била политиката на американскиот претседател Џозеф Бајден, со која тој ги одредува целите кои Украина може да ги нападне со американско оружје.

Пронајдете не на следниве мрежи: