Шпанец дошол во Србија и се заљубил во Србинка: Поради љубов ја сменил и религијата, а еве што најмногу го изненадило кај Србите

Шпанецот Мигел Харамило, стенд-ап комичар и продуцент, дошол во Србија на работа, а на Пиво фест се запознал со Гала Живковиќ од Крушевља, која во тоа време студирала во Белград.Како што истакна, Мигел веднаш се заљубил во Србија и решил тука да се пензионира.-Најмногу ми се допаднаа луѓето. Колку се отворени и љубезни, веднаш те прифаќаат како да си нивни. Затоа јас со големо срце можам да кажам дека сум Србин – изјави Мигел.Тој, исто така, одлучи да ја прифати православната вера, а кога станува збор за работи на кои тешко се навикнуваше, сообраќајот е на прво место:-Ми беше многу тешко да се навикнам на сообраќајот, дека да се биде добар возач значи дека можеш да избегнеш некои работи и сè што е поврзано со суеверија ми беше многу шокантно. На пример, првиот пат кога и’ донесов цвеќе, и’ донесов две, парен број, а таа ме погледна, а јас не разбирав зошто ме гледа така – изјави Мигел во програмата „150 минути“ на ТВ Прва.

Пронајдете не на следниве мрежи: