Шпанија алармира поради појава на мистериозен хепатитис кај децата

Во светот се пријавени околу 650 случаи на акутен хепатитис од непозната етиологија, покажуваат бројките на СЗО.

Шпанија има регистрирано 30 случаи на акутен хепатитис од непознато потекло од почетокот на оваа година, покажува новиот извештај за состојбата на Министерството за здравство на земјата.

Мистериозната болест првенствено ги погоди малите деца, со 24 од пациентите на возраст од 10 години и помлади. Ниту еден од пациентите не е меѓусебно поврзан, истакна Министерството, без утврдена епидемиолошка поврзаност меѓу случаите.

„Неопходно е да се продолжи интензивниот мониторинг и да се продолжат истрагите спроведени за да се потврди или исклучи дали има зголемување на случаите на непознат хепатитис во споредба со очекуваното“, истакна Министерството во петокот, признавајќи дека сè уште не е јасно дали случаите ја надмина својата вообичаена основна линија или не.

Првиот пациент покажал симптоми на 2 јануари, според извештајот за ситуацијата. Откритието сугерира дека болеста всушност се појавила многу пред почетокот на април, кога случаите на акутен хепатитис биле пријавени од повеќе, првенствено европски, земји, како и од САД.

Според најновите бројки на Светската здравствена организација (СЗО), околу 650 сомнителни случаи на заболување кај деца се пријавени меѓу 5 април и 26 мај. Уште 99 случаи се под истрага.

Акутниот хепатитис досега е откриен во 33 земји, забележа здравствениот надзор на ОН, додавајќи дека научниците ширум светот сè уште не ги утврдиле неговите причини.

„Етиологијата на овој тежок акутен хепатитис останува непозната и под истрага; Случаите се клинички потешки и поголем дел развива акутна хепатална инсуфициенција во споредба со претходните извештаи за акутен хепатитис од непозната етиологија кај децата“, соопшти СЗО во петокот.

Организацијата ги повика своите членови да го засилат истражувањето за природата и причините за хепатитис, истакнувајќи дека останува нејасно дали бројот на пријавени случаи е абнормален или останува во рамките на вообичаената основна линија.

„Земјите-членки се силно охрабрени да идентификуваат, истражат и пријавуваат потенцијални случаи кои одговараат на горенаведената дефиниција на случајот“, соопшти СЗО. „Треба да се преземат примероци од цела крв, серум, урина, столица, респираторна и биопсија на црниот дроб (ако има) за сите случаи што ја исполнуваат дефиницијата на случајот“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.