Шпанија размислува дали да испрати високотехнолошки тенкови во Украина

Шпанија оваа недела го потврди експлозивниот извештај дека размислува за снабдување на украинската армија со десетици главни борбени тенкови Леопард 2. Овој потег ќе ја направи Шпанија првата земја од НАТО што ќе му обезбеди на Киев модерни воени возила од третата генерација и може силно да влијае на шансите на Украина во нејзините битки против Русија во Донбас. Но, веста го стави Берлин во тешка состојба бидејќи неговите пратеници ќе го имаат последниот збор за тоа дали супертенковите произведени од Германија треба да се пратат во Украина или не.

„Можноста да се направи оваа пратка е на маса“, потврди во средата шпанската министерка за одбрана Маргарита Роблес за шпанската телевизија „Кадена СЕР“, откако дневниот весник „Ел Паис“ изминатиот викенд откри дека владата размислува да испрати околу 40 тенкови Леопард 2А4 во Украина.

Според весникот, кој цитира владини извори, шпанскиот премиер Педро Санчез му ја дал понудата на украинскиот претседател Володомир Зеленски веќе за време на посетата на Киев на 21 април, но рече дека плановите потоа биле привремено ставени во мирување поради сложеноста на операција.

Во написот, исто така, се вели дека Шпанија им понудила на украинските војници неопходна обука за управување со тенковите, што ќе се одржи во Летонија, каде што Шпанија моментално има 500 војници распоредени како дел од операцијата „Засилено напредно присуство“ на НАТО.

Во 1995 година, Шпанија купи 108 главни борбени тенкови Леопард 2 од Германија. Околу 40 од нив се сметаа за вишок и во изминатата деценија беа оставени да собираат прашина во армиската логистичка база во Сарагоса. Ова се тенковите што Мадрид сега размислува да ги достави во Киев.

Но, иако Шпанија не гледа непосредна употреба на овие тенкови самата, нивното предавање на Украина би претставувало огромен скок во воената поддршка на Западот за Киев. „Тоа би било прв пат една земја на НАТО да ѝ достави на Украина модерни западни борбени тенкови“, објавија германските медиуми набргу откако Ел Паис ја објави својата статија, истакнувајќи дека Русија може да го протолкува потегот како намерна ескалација на конфликтот и може да оди како дотолку што го обвинуваат НАТО дека дејствува како совоинствен со Киев.

Тенковите неизбежно ќе ги зајакнат способностите на Киев на бојното поле, каде што досега мораше да се задоволува главно со возилата од советската ера Т-64 и Т-72 од 1970-тите.

Густав Гресел, експерт за руски воени прашања во Европскиот совет за надворешни односи во Берлин, рече дека постојат два главни проблеми со овие стари тенкови од времето на СССР. Некои компоненти се достапни само преку Русија, што е далеку од идеално со оглед на сегашниот контекст“.

Александре Вотраверс, експерт за безбедност и вооружување и уредник во военото списание Revue Militaire Suisse (RMS), исто така укажа на фактот дека овие тенкови не се погодни за модерно војување. „Тие се она што ние го нарекуваме тенкови од втора генерација, произведени до 1970-тите, додека Леопард 2 се тенкови од трета генерација“.

Каква разлика би направил Леопард 2 во Донбас?
Според Vautravers, префрлувањето на Леопард 2 би било огромен поттик за украинската армија во Донбас, имајќи предвид дека Русија главно распоредила тенкови од втората генерација – иако надградени – во областа.

„Оклопот на тенковите од третата генерација, особено на предната страна, е двојно поефикасен од возилата од претходната генерација“, објасни тој.

Тие имаат и многу поголема огнена моќ: стапката на отпуштање е поголема, а употребената муниција може да го пробие оклопот во многу поголема мера отколку што некогаш можеле тенковите од втората генерација.

Леопард 2 се исто така многу помобилни. Иако нема толку голема разлика во максималната брзина (70 km/h наспроти 60 km/h), „овие возила можат многу полесно да забрзуваат и да се движат многу побрзо на тежок терен“, рече тој.

„Внатрешната електроника постигна значителен напредок“, додаде тој, посочувајќи на дигиталниот систем за контрола на пожарот на Леопард 2, како и некои од неговите други високотехнолошки карактеристики, кои вклучуваат напредна опрема за ноќно гледање и видување.

Сè на сè, Вотраверс рекоа дека тенкот Леопард 2 во движење може „да пука со речиси толкава прецизност како да стои во место“ и многу побрзо го испукуваат првиот истрел „кој често е одлучувачки во конфронтација на тенк наспроти тенк“.

Меѓутоа, со цел да се искористи целосниот потенцијал на Леопард 2, Вотраверс ја нагласи важноста за Украинците да добијат соодветна обука, бидејќи тенковите од втората и третата генерација воопшто не беа изградени за исти цели. „Кога би се користел на ист начин како тенк од втора генерација – за да се одбраните во основа – нема да видите голема разлика“, рече тој, истакнувајќи дека предностите на Леопард 2 лежат во неговите офанзивни способности.

Тешка ситуација е ова за Германија
Но, постои уште една пречка што може да ја спречи Украина да ги добие супер-тенковите – фактот дека тие се произведени во Германија. Според германскиот весник Зидојче Цајтунг, тоа значи дека Берлин ќе мора да го одобри потенцијалниот извоз на Леопард 2 од Мадрид во Киев.

Но, темата за испраќање тенкови во Украина е особено чувствителна во Германија, каде што дискусиите досега беа ограничени само на потенцијално снабдување на Киев со возила од втората генерација. Па дури и тие планови бавно се спуштаат.

„Од историски причини, германскиот канцелар Олаф Шолц многу се плаши од политичкото влијание на сликите кои покажуваат како германски тенкови пукаат кон Русите“, објасни Гресел.

Оттука, потенцијалните планови на Шпанија да испрати германски тенкови од третата генерација во Украина, би го направиле Берлин повеќе од непријатен, кој, досега, можеше да тврди дека дури и ако одлучи да не ја опреми Украина со тенкови, другите европски земји се слободни да направи така.

Последните случувања во Шпанија, сепак, јасно ставија до знаење дека „Германија произведува и испорачува тенкови за речиси половина од Европа“, рече Гресел.

Според тоа, подготвеноста на Европа да го поддржи Киев со модерна воена опрема, се чини дека зависи повеќе од Германија отколку која било друга земја на континентот.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.