Шпанија: 15 дена карантин ако сакате да влезете во државава!

Шпанија: 15 дена карантин ако сакате да влезете во државава!

Шпанија објави дека од сите кои по 15 мај доаѓаат од странство да бидат ставени во карантин 14 дена. Шпанското Министерство за здравство соопшти дека мерката, објавена денеска во службен весник на Шпанија, има за цел „да ги ограничи ризиците кои произлегуваат од меѓународниот промет на луѓе“ за време на пандемијата.

Венецуела: Мадуро ги продолжи вонредните мерки!

Туристичките агенции и транспортните компании мора да ги известат своите клиенти за новите регулативи пред да им ги продадат билетите за Шпанија, а авиокомпаниите мора да се погрижат патниците да имаат „картичка за локација“ во случај да треба да бидат контактирани по патувањето.

Во Шпанија повеќе од 27 илјади луѓе починаа како последица на Ковид-19, а над 270.000 луѓе се заразиле досега. Според смртните случаи сега се 4та најпогодена држава.

Британија: летово нема одење на одмор во странство! Скоро сите држави предвидуваат слични протоколи…

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.