Шпигел: Германија не му верува на Зеленски. Зошто навистина доцнат испораките на ветеното оружје?

Берлин, наводно, е бавен во испраќањето оружје во Украина, стравувајќи дека воениот успех би можел да ја поттикне да ја нападне Русија.

Дилемите на Германија не се воопшто наивни:

Ваквиот развој на настаните „би значел дека германските тенкови повторно ќе бидат во Русија“, напиша во петокот Der Spiegel, во очигледна референца на инвазијата на нацистичка Германија врз Советскиот Сојуз во 1941 година.

Германија се двоуми во испраќањето тенкови во Украина за да им се спротивстави на руските сили, поради „историски причини“, изјавија владини извори за магазинот Der Spiegel.

Според неименуваните функционери, во владата на канцеларот Олаф Шолц постои загриженост дека Киев би можел да стане премногу самоуверен доколку постигне серија победи и може да започне упад на руска територија.

Ваквиот развој на настаните „би значел дека германските тенкови повторно ќе бидат во Русија“, напиша во петокот Der Spiegel, во очигледна референца на инвазијата на нацистичка Германија врз Советскиот Сојуз во 1941 година.

Стравот дека германското оружје би можело да биде испратено во Русија „ја истакнува одредена недоверба во Берлин кон украинскиот претседател Володимир Зеленски. И тоа, исто така, е причина зошто одбранбената индустрија во Германија не е овластена да испорачува борбени тенкови“, се тврди во извештајот.

Досега, тенкови и беа доставени на владата во Киев само од Полска и Чешката Република, а не од големите извозници на оружје како што се САД, Велика Британија и Франција.

И покрај тоа што ембаргото за тенкови никогаш не било дискутирано на ниво на НАТО, неофицијален договор за ова прашање е постигнат меѓу Вашингтон, Лондон и Париз, велат изворите, а Германија никогаш не би можела да биде првата земја што ќе испорача тенкови на Украина од „историски причини“. ”

Извештајот на Der Spiegel цитира политичари и аналитичари кои го обвинуваат Шолц дека е премногу бавен за да и помогне на Украина со оружје за борба против Русија. Авторите, исто така, ги наведоа гласините дека канцеларот бил принуден на секоја отстапка што досега ја направил за воената помош, но потоа сепак ги одложил испораките.

Од крајот на февруари, кога започна руската воена офанзива во Украина, Берлин го снабдува Киев само со полесно оружје, а големината на испораките се намалува со текот на времето, при што Welt am Sonntag објави дека само две германски пратки пристигнале во Украина помеѓу 30 март и мај. 26.

Берлин најави испораки на тешко оружје, вклучувајќи 30 противвоздушни возила „Гепард“, седум самоодни хаубици „Панцерхаубице 2000“ и четири ракетни системи за повеќекратно лансирање МАРС II, но сè уште не се реализирани.

Шолц минатата недела тврдеше дека Германија, исто така, ќе испрати едно од своите најмодерни оружја – системи за воздушна одбрана ИРИС-Т – на владата во Киев. Сепак, Министерството за одбрана рече дека го нема назначениот хардвер на залиха и дека прашањата треба да се упатат до производителите. Според извештаите на медиумите, Украина може само да се надева дека ќе ги добие системите во ноември.

Тоа може да биде предоцна, според Der Spiegel, бидејќи протечените проценки на германското разузнавање сугерираат дека руските трупи би можеле да го стават целиот Донбас под своја контрола до август.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.