„ШПИГЕЛ“: ЦИА УШТЕ ПРЕД НЕКОЛКУ НЕДЕЛИ ЈА ПРЕДУПРЕДИЛА ГЕРМАНИЈА ЗА МОЖНИ НАПАДИ ВРЗ ГАСОВОДИ ВО БАЛТИЧКОТО МОРЕ

Централната разузнавачка агенција на САД (ЦИА) ја предупредила Германија пред неколку недели за можни напади врз гасоводи во Балтичкото Море, објави германскиот магазин „Шпигел“, откако беа пријавени истекувања на гас од гасоводи од Русија до Германија.

„ШПИГЕЛ“: ЦИА УШТЕ ПРЕД НЕКОЛКУ НЕДЕЛИ ЈА ПРЕДУПРЕДИЛА ГЕРМАНИЈА ЗА МОЖНИ НАПАДИ ВРЗ ГАСОВОДИ ВО БАЛТИЧКОТО МОРЕ

Повикувајќи се на неименувани извори, „Шпигел“ пишува дека германската Влада го добила предупредувањето од ЦИА летоска. Се додава дека Берлин претпоставува оти се работи за таргетиран напад на гасоводите Северен поток еден и два.

Портпаролот на германската Влада одби да даде коментар, наведува „Шпигел“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.