Штип со над 400 заразени зад Скопје, Аеродром се приближува кон Чаир

Од почетокот на епидемијата до денес бројката на заразени во земјава викендов надмина 10.000, па денеска е 10.213. најмногу заразени се уште има во главниот град каде се регистрирани 1.876 активни случаи. Но, после Скопје доаѓа Штип со над 400 активни случаи, односно 409. Потоа следува Куманово ао 284 заразени, а веднаш после него со 278 активни случаи е Тетово, Струга, па Дебар.
Во скопските општини се уште најмногу заразени има во Чаир, но ако пред извесно време Гази Баба следуваше после Чаир, сега на второ место е скопската општина Аеродром. Во Чаир има 265 заразени, во Аеродром има 207, а Гази Баба 193. Потоа следуваат Кисела Вода и Карпош.
Чаир – 265
• Аеродром – 207
• Бутел – 133
• Гази Баба – 193
• Центар – 150
• Карпош – 164
• Сарај – 109
• Кисела Вода – 183
• Ѓорче Петров – 129
• Студеничани – 93
• Шуто Оризари – 120
• Арачиново – 36
• Илинден – 23
• Петровец – 20

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.