Што да направите ако ве касне оса, пчела или стршлен?

Убодот од пчела, оса или стршлен во повеќето случаи е само непријатно, а домашниот третман е сè што е потребно за да се олесни болката по убодот.

Што да направите ако ве касне оса, пчела или стршлен?

Но, ако сте алергични на убоди од пчела, оса или стршлени, кои можат да имаат посериозни реакции од телото, тогаш е потребен итен третман.

Пчелите обично се мирни и не каснуваат, освен ако не се испровоцирани. Пчелите се карактеризираат со еден убод со убод што останува во раната. Преку овој убод, пчелата инјектира отров во инсектите и ги убива.

Интересно е што поубод пчелата заедно со џвалото останува и дел од нејзината утроба и таа умира по неколку часа. Поради ова, пчелите можат да каснат само еднаш.

Осите имаат само неколку кукички и тие не остануваат во раната по убодот, така што осата може да нанесе повеќе убоди. Отровот од оса содржи фосфолипази, хијалуронидаза и протеински антиген 5, кој спаѓа во категоријата најсилни алергени.

Убодот од стршлен може да биде многу опасен или фатален ако имате алергиска реакција, особено ако стршленот ве боцне во лицето, вратот или јазикот, кога може да се појави брз оток што предизвикува задушување и потребна е итна медицинска интервенција.

Сè што ви треба е андол или аспирин и добро е да ги имате со вас додека одите во природа. Ако сте каснати од пчела, оса, стршлен, бубчка или друг инсект, веднаш навлажнете ја таблетата и ставете ја на местото на убодот. Држете така некое време и тоа е тоа.

Не треба да има болка или оток, ниту чешање, или нивниот интензитет ќе биде далеку помал. Ако имате со што , отстранете го убодот пред да ја ставите таблетата.

Покрај андол и аспирин, сода бикарбона исто така помага.

Луѓето секојдневно откриваат различни начини кои можат да им помогнат по убод од овие инсекти. Најчесто се споменуваат сирови компири што треба да се сечат и да се стават на местото на убодот, како и чкорчиња.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.