Што донираше досега Македонија на Украина од воената опрема? (видео)

Украински експерти наводно биле во воздухопловната база Петровец кај Скопје во јуни годинава.

Што донираше досега Македонија на Украина од воената опрема?

Северна Македонија му предаде на Киев четири ловци Су-25, кои беа ремонтирани во јуни. Во 2001 година Украина на Македонците им продаде четири Су-25 за четири милиони долари. Покрај авионите, Скопје доби и 30 тенкови Т-72А. Што донирала армијата на Северна Македонија досега и какво друго оружје ќе и подари на Украина?

Информациите за донација на советски јуришни авиони Су-25 на македонското воено воздухопловство беа објавени само неколку дена откако Министерството за одбрана на Северна Македонија потврди дека донирало тенкови Т-72 на Украина и два месеци откако македонската политичка партија „Левица“ јавно објави дека тие, воени претставници на Армијата на Северна Македонија, информирале дека во воздухопловната база Петровец кај Скопје биле забележани „украински експерти“ кои ги проверувале и подготвувале авионите Су-25 за транспорт. 

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.