Што знаеме за ракетата што Северна Кореја ја тестираше денеска и што ќе се случи сега?

Ракетата прелета на растојание од околу 4.600 километри, на височина од 1.000 километри и достигна 17 пати поголема од брзината на звукот, според јапонските власти.

Северна Кореја истрела балистичка ракета која прелета над Јапонија за прв пат по пет години без предупредување, што се смета за крајно провокативен и непромислен чин и ескалација на програмата за тестирање оружје на Пјонгјанг.

Што знаеме за ракетата што Северна Кореја ја тестираше денеска и што ќе се случи сега?

Ракетата рано утринава ја прелета северна Јапонија и се верува дека завршила во Тихиот Океан. Ова е 23-ти тест што Северна Кореја го изврши оваа година, додека за споредба, Пјонгјанг спроведе четири тестови во 2020 година, а осум во 2021 година.

Што знаеме за ракетата?
Ракетата прелета на растојание од околу 4.600 километри, на височина од 1.000 километри и достигна 17 пати поголема од брзината на звукот, според јапонските власти. За споредба, американската островска територија Гуам е на само 3.380 километри од Северна Кореја.

Двајца експерти изјавија за Си-Ен-Ен дека деталите за летот на ракетата покажале дека најверојатно станува збор за тип на Хвасонг 12, балистичка ракета со среден дострел (IRBM) која последен пат била тестирана во јануари.

Северна Кореја ја тестира таа ракета од 2017 година. Тоа не е баш нова ракета, вели Џефри Луис, директор на Источноазиската програма за неширење на оружјето во Институтот ЦНС.

Сепак, тој додава дека неговото лансирање е значајно поради растојанието што може да го помине.

Северна Кореја има неколку ракети со краток дострел и тие не би можеле да летаат над Јапонија, но има мал број на ракети кои можат да го поминат тој пат – наведува тој.

Зошто ова лансирање ракета е голема работа?
Северна Кореја рутински истрела проектили во водите во близина на брегот на Корејскиот полуостров, што го прави овој лет над јапонската територија уште попровокативен, и од практични и од симболични причини.

Ненајавено лансирање ракета може да претставува ризик за авионите и бродовите кои не добиле претходно предупредување да ја избегнат областа додека ракетата лета додека не ја погоди целта.

И ако тестот не беше успешен, ракетата ќе леташе пократко и можеше да ги загрози густо населените делови на Јапонија.

Американските авиони во минатото беа приземјени како мерка на претпазливост по лансирањето на севернокорејските проектили. И кон крајот на ноември 2017 година, пилотите на неколку комерцијални авиони пријавија дека виделе проектил кој се приближува до Јапонското Море.

Сепак, Луис нагласува дека таквите ризици се статистички мали, особено кога се тестираат ракети далеку во Пацификот и оние кои летаат над Јапонија на голема височина. Ова лансирање е провокација бидејќи Пјонгјанг истрела проектил над својот сосед, вели тој.

Јапонците, вели тој, сметаат дека со овој потег се нарушува нивниот суверенитет.

Би било како Русија да истрела проектил над Флорида – објаснува тој.

Експертите тврдат дека ова е знак за амбицијата на лидерот Ким Џонг Ун да развие севернокорејско оружје.

Зошто Северна Кореја истрела ракета сега?
Различни се мислењата за тоа што ја поттикна Северна Кореја да лансира ракета денеска. Роберт Вард, виш соработник за јапонски безбедносни студии на Меѓународниот институт за стратешки студии, истакнува дека Јапонија се соочува со повеќе безбедносни закани, од агресивна Русија на север до Кина на југ.

Северна Кореја можеби се обидува да ја искористи нестабилната меѓународна ситуација, која ја гледа како опасен ветер – вели тој.

Луис не се согласува и тврди дека иако Северна Кореја понекогаш реагира на неспецифични акции на западните актери, таа генерално има „своја агенда“ и генерално не е под влијание на некој конкретен момент.

Постојат и практични причини за тестирање. Северна Кореја често паузира во текот на летото кога времето е лошо и ги обновува тестовите на есен или на почетокот на зимата, што значи дека сега, според Пјонгјанг, се создадени соодветни услови за да се спроведе тест, додаде тој.

Од друга страна, Џозеф Демпси, воен аналитичар од Меѓународниот институт за стратешки студии, додава дека денешната ракетна траекторија можеби е само проба за подобар тест.

Овие типови ракети се дизајнирани за цели со долг дострел, па прелетувањето над Јапонија може да му помогне на Пјонгјанг да ја тестира својата прецизност со долг дострел.

Што ќе се случи сега?
Ким Џонг Ун на почетокот на годинава вети дека ќе развие нуклеарно оружје со „највисока можна“ брзина, а експертите велат дека денешното лансирање е дел од тој напор за надградба на оружјето.

Северна Кореја ќе продолжи да врши ракетни тестови додека не ја заврши сегашната рунда на модернизација – вели Луис, додавајќи дека нуклеарна проба може да се случи во секое време.

Вашингтон и Сеул предупредуваат дека Северна Кореја се подготвува за нуклеарна проба уште од мај, а сателитски снимки покажуваат активност на нејзиниот подземен полигон за нуклеарни тестирања.

Доколку Северна Кореја изврши таков тест, тоа ќе биде седма нејзина подземна нуклеарна проба и прва по речиси пет години.

Покрај ракетата Хвасонг-12, Северна Кореја има уште три интерконтинентални балистички ракети способни да ја надлетаат Јапонија, иако тие сè уште не се тестирани на целиот опсег, рече Луис.

Леиф-Ерик Изили, вонреден професор по меѓународни студии во Сеул, додава дека е можно Северна Кореја да чека Конгресот на кинеската Комунистичка партија да помине во средината на октомври за да изврши „уште позначаен тест“.

Режимот на Ким развива оружје како што се тактички нуклеарни боеви глави и балистички ракети лансирани од подморница како дел од својата долгорочна стратегија да ја престигне Јужна Кореја во трката за вооружување и да забие клинови меѓу сојузниците на САД – вели Изили.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.