Што можат шминката и килограмите да направат од жените?

Loading...

Овие актерки го сменија личниот опис заради своите улоги – и се претворија од убавици во ѕверови.
Што можат шминката и килограмите да направат од жените?
Ги гледате на црвениот тепих и мислите дека не сте подобри од нив. Честопати сакате да изгледате како нив, со одлична шминка, врвни фризури и најдобра гардероба. И тие сакаат така да изгледаат. Сепак, поради некои нивни улоги, тие целосно се трансформираат. Додаваат килограми, се опуштаат, огрдуваат. Кога снимањето ќе заврши тие брзо се враќаат во форма, што само може да покаже колку е флексибилно телото и лицето на жената и колку промени може да издржи.
Шарлиз Терон

 

View this post on Instagram

 

Charlize Theron gained between 20 and 30 pounds and shaved her eyebrows to play Wuornos. Christina Ricci also gained 20 pounds for the role and both actresses dressed in very un-glamourous clothing. – Charlize Theron said in an interview that she was confused when Patty Jenkins approached her for the role. “Why me?” she asked the director. “This stuff doesn’t happen to me. These are usually the things that I have to go out there and sweat blood and kill somebody for.” Jenkins’ reply we “Honestly, I just looked at you, and I looked at everybody else, and I said to myself, ‘I could kick the other actors’ asses. You, I’m not so sure.'” – Charlize Theron won the Academy Award for playing Aileen Wuornos on February 29, 2004, Wuornos’ birthday. • Monster (2003)

A post shared by Thefilmagic ? (@thefilmagic) on


Оваа русокоса, номинирана за втор Оскар, се здебелила 15 килограми за да ја долови улогата на жената, сериски убиец, Ејлин Вурнос, во биографскиот филм „Чудовиште“. За потребите на филмот таа не употребила крем за лице цели 6 месеци. Нејзината коса е неуредна и мрсна, со неопределена должина, повеќе валкана отколку чиста. И вредел целиот труд затоа што Шарлиз го доби својот прв Оскар токму за таа улога. Набрзо потоа таа се врати во „нормала“. Позната е како некој кој сака да вежба, па затоа немала проблеми да ја намали тежината за рекордно време.
Хилари Свонк

 

View this post on Instagram

 

#WCW @chloessevigny you are one in a million! #BoysDontCry

A post shared by Hilary Swank (@hilaryswank) on


Уште една оскаровка. Таа ја освои наградата за улогата во филмот „Момчињата не плачат“. Во овој филм таа глуми тинејџерка во очајнички обид да стане момче. За потребите на улогата, таа ги сокри градите, ја скрати косата, и скоро секогаш беше облечена во машка облека. За вториот Оскар, таа отиде еден чекор подалеку. Во филмот „Девојка од милион долари“ таа игра жена-боксер која поголемиот дел од времето е покриена со крв и пот.
Ен Хатавеј

 

View this post on Instagram

 

@filmthusiast #annehathaway in the beautiful musical movie : Le misérable ❤️❤️

A post shared by Cinema World (@world_is_cinema) on


Убавата актерка е често во улоги каде се претвора во бел лебед од грдо пајче. Сепак, за улогата на Фантина во филмот „Клетници“ таа помина низ обратниот случај. Од убавица таа се претвори во сиромашна девојка со кратка коса, облечена во искината и валкана облека. Се разбира, споредната улога во овој филм ѝ донесе Оскар.
Рене Зелвегер

 

View this post on Instagram

 

??

A post shared by Renee Kathleen Zellweger (@renee__zellweger) on


Во нејзиниот приватен живот таа е витка. А, за нејзината најпозната улога во кариерата, таа се откажа од американскиот акцент и препознатливата фигура. Збунетата Бриџит Џонс беше британска „буцка“, а Рене Зелвегер додаде 10 килограми за автентично да ја одигра улогата во филмот. Таа, наводно, внесувала 4.000 калории на ден за да ја достигне оптимална тежина.
Кејт Винслет


Таа ја игра секоја улога подеднакво совршено, а тоа беше случајот и со филмот „Жената на која ѝ читав“, во која ја глуми Хана Шмиц. Филмот опфаќа дејство од неколку децении, па актерката морала да се трансформира во постара госпоѓа за потребите на филмот. На крајот од филмот таа е ослабена, избрчкана и целосно седа жена, но затоа заслужено го доби и Оскарот.

loading...