Што не смеете да јадете за појадок

Loading...

Појадокот е многу важен оброк во денот, но има некои продукти што треба да ги избегнувате затоа што може да ви создадат проблеми со стомакот. Ова е листата:
Јогурт и други ферментирани производи
Пиењето јогурт на празен желудник ги уништува бактериите на млечната киселина. Па, така, со јогуртот и други ферментирани производи за појадок не му правите добро на вашето тело.
Свежи краставици и зелен зеленчук


Суровиот зеленчук е полн со аминокиселини. Но, за појадок може да предизвикаат подуеност и болки во стомакот.
Благо
Шеќерот го зголемува нивото на инсулин, што значително го зголемува притисокот на панкреасот кој само што се разбудил. Навиката за јадење благо на празен желудник може да доведе до дијабетес.
Студени газирани пијалаци
Ако наутро пиете газирани пијалаци, тоа може да ја оштети слузницата и да го намали дотокот на крв во желудникот.

loading...