ШТО СЕ СЛУЧУВА АКО ПИЕТЕ КАФЕ НА ПРАЗЕН СТОМАК?

Дали кафето на празен стомак е штетно за здравјето? Повеќето луѓе не ни размислуваат како тоа влијае на желудникот кога се зема пред појадок.
Повеќето Македонци имаат навика да го започнат денот со шолја топло кафе – прво потребната доза кофеин, па дури потоа следува. Сепак, оваа навика не е најздравиот избор, велат експертите.

Овој оживувачки напиток, благодарение на неговите својства, помага полесно да се разбудите и да го започнете денот полн со енергија. Сепак, она за што повеќето љубители на кафе не размислуваат е дали е здраво да се пие кафе пред појадок?
Експертите предупредуваат дека последиците од оваа навика можат да бидат штетни за организам кој не се „разбудил“.

ШТО СЕ СЛУЧУВА АКО ПИЕТЕ КАФЕ НА ПРАЗЕН СТОМАК?

Еве што може да ви се случи ако пиете на празен стомак: Чувство на непријатност во стомакот
„Пиењето кафе на празен стомак е сериозен тест за едвај разбуден организам. Кога ќе го внесете овој пијалок во телото, желудникот ја ослободува киселината што е неопходна за негово преработка“, забележуваат експертите од клиниката Мајо, додавајќи дека оваа киселина може да имаат „агресивен“ ефект.на желудникот кога нема „цврста храна“ да се разгради.
Ја зголемува анксиозноста
Да, ова е многу честа појава. Запрашајте се колку пати ви се случило кога ќе пиете кафе наутро на празен стомак, еден час подоцна да почувствувате необјаснива нервоза. Причината за ова е едноставна: кофеинот го поттикнува телото да го подигне својот „штит“ и да влезе во состојба „бори се или бегај“. Последиците од оваа состојба се палпитации, потење и анксиозност.

Најдобро време
Најдобро е да пиете кафе 1,5 до 2 часа по појадокот, бидејќи овој напиток делува агресивно на желудникот. Ги иритира ѕидовите на овој орган и ќе го зголеми лачењето на големи количини на ензимски сокови.
Ако редовно пиете црн пијалок на празен стомак, ќе го успорите варењето, истакнуваат експертите. Исто така, вишокот киселина произведена во желудникот може да предизвика металоиди, синдром на нервозно дебело црево или дури и чир.

Пронајдете не на следниве мрежи: