ШТО СЕ СЛУЧУВА НА БЕЛОРУСКИОТ ВОЕН АЕРОДРОМ? Украинскиот генерал изнесе нови информации, зборуваше и за групата „Вагнер“.

Заменик-началникот на украинскиот Генералштаб, генерал Алексеј Хромов, денеска изјави дека се забележани работи на белорускиот аеродром Лунинец, кој се наоѓа на 25 километри од украинската граница.

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА БЕЛОРУСКИОТ ВОЕН АЕРОДРОМ? Украинскиот генерал изнесе нови информации, зборуваше и за групата „Вагнер“.

Како што информираше Хромов, на аеродромот се врши поправка на касарните, студентските домови и магацините, а според него, тоа укажува дека се во тек подготовки за долгорочно користење на воздухопловната база, особено од страна на руските воздухопловни сили, пишува Киев. Независен.

Вакви инженерски работи се изведуваат и на територијата на аеродромот Зјабривка, на 25 километри од државната граница со Украина. Овде се уште е стационирана ракетната дивизија за противвоздушна одбрана С-400, како и голем број радарски станици на агресорите – рече тој.

Хромов вели и дека во областа на градот Осиповичи, кој се наоѓа на 180 километри од границата со Украина, биле откриени елементи на ракетната поделба на системот Искандер.

Во тек се мерки за преглед и подготовка на белоруската железница за транспорт на војници. Исто така, според достапните информации, во тек е обуката на вработените во приватната компанија за обезбедување „Харт-сервис“ од страна на членови на „Вагнер“ – изјави бригадниот генерал Алексиј Громов.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.