Што се случува: Нов напад на орки, потопија брод во Португалија

Орките нападнаа и потопија уште еден брод во близина на брегот на Португалија. Француската едрилица, која превезувала четворица патници, била на околу 22 километри од брегот на Виана до Кастело во Португалија кога орките нападнале, се наведува во соопштението на Националната поморска управа, пренесува Newsweek.

НИКОЈ НЕ ЗНАЕ ЗОШТО СЕ СЛУЧУВААТ ОВИЕ НАПАДИ:

Локалните научници кои работеле со китовите убијци во овој регион повеќе од две децении, подетално ги разгледале инцидентите и досега мислам дека е фер да се каже дека не знаеме зошто се случуваат овие несреќи и напади
Што се случува: Нов напад на орки, потопија брод во Португалија

Лисабонскиот координативен центар за поморско пребарување и спасување бил известен за инцидентот во 12:05 часот. на 1 ноември кога било видливо дека чамецот тоне. Орките, познати и како китови убијци, таргетираат едрилици во близина на брегот на Шпанија и Португалија од 2020 година. Средбите варираат од орки кои едноставно се приближувале до чамците до активно мешање со нив. Се чини дека инцидентите не се зголемуваат, но очигледно не престанаа.

Научниците не знаат зошто орките се мешаат со чамците, но се чини дека конкретно ги таргетираат кормилата на чамците.

Орките се огромни животни и можат да бидат долги од 5,5 до 7 метри, што значи дека се способни да предизвикаат сериозна штета на чамците. Кога властите пристигнале во областа по последниот напад, патниците биле спасени од блиската едрилица и немало повредени.

Сликата споделена од поморските власти го покажува бродот до половина потопен во вода. Спасувачката станица Виана до Кастело пристигнала подоцна на местото на настанот за да ги прегледа остатоците. Не е јасно дали е иста орката која ги извршува овие напади, но многумина веруваат дека тоа е една мешунка која прави најголема штета.

Локалните научници кои работеле со китовите убијци во овој регион повеќе од две децении, подетално ги разгледале инцидентите и досега мислам дека е фер да се каже дека не знаеме зошто се случуваат овие несреќи и напади – рече Дејвид Лусау, професор по морска одржливост на Техничкиот универзитет во Данска.

Се чини дека некои китови се впуштаат во истата шема на напад, фокусирајќи се на кормилото што може да доведе до имобилизација на бродот и потреба од спасување или до трагични ситуации како последната несреќа во која потона бродот – додаде тој.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.